Naast het uitgeven van het tijdschrift Geestgronden houdt de Stichting Historisch Egmond zich sinds zijn oprichting o.a. ook bezig met het organiseren van histo rische rondleidingen door de Egmonden. Onderstaand artikel geeft een impressie van vijftien jaar rondleidingen. Gert-Jan Rutgers en Luc Lassche VIJFTIEN JAAR RONDLEIDINGEN IN EGMOND Inleiding Na de oprichting van de Stichting Historisch Egmond in maart 1993, was een van de eerste activiteiten het instellen van de Werkgroep Rondleidingen. In een artikeltje in het Contact met de Egmonden werden Egmonders opge roepen om bij de eerste vergadering van deze werkgroep aanwezig te zijn in de Koffiemolen. De bedoeling van deze bijeenkomst was om mensen te interesseren om historisch gids in de Egmonden te worden en de eerste voorzitter van de stichting, Peter de Man, wilde weten hoeveel mensen er waren met genoeg historische kennis om groepen te kunnen rondleiden in de drie dorpen. De opkomst was geweldig, er waren ongeveer 24 mensen hier op af gekomen. Al spoedig tijdens de bijeenkomst bleek dat het enthousiasme groot was, maar de kennis onvoldoende. Peter besloot daar om een cursus te gaan geven om het niveau op peil te brengen. Aan het eind van de vergadering werd er gevraagd hoeveel mensen daadwerkelijk deze cursus wilden gaan volgen om gids te worden. Er waren 12 geïnteres seerden, waarna de Werkgroep Gildegidsen werd opgericht. De weken daarna werd er door Jan Lutet, de befaamde amateur historicus, een stoom cursus gegeven en werden er 3 wandelroutes, voor elk dorp één, en een fiets tocht door de 3 dorpen, uitgezet. Toen de aspirant-gidsen er achter kwamen dat de cursus een hoop leer- en huiswerk meebracht haakten er 6 af. De overige 6 gingen moedig aan de slag, maar al spoedig vielen er nog 2 af, doordat ze moeite hadden om te spreken in het openbaar. De uiteindelijke gidsen die overbleven waren Peter de Man, Ernö Bleekerf, Adriaan Zoon en Gerrit-Jan Rutgers. Tevens werden er bij Marja Stoffenhandel in Egmond aan Zee 4 authentieke middeleeuwse kostuums besteld. Het was de bedoeling dat deze pakken door de gidsen tijdens de rondleidingen wer den gedragen. In de praktijk werden ze echter niet zoveel gebruikt. Alleen Peter de Man en Adriaan Zoon voelden zich in deze pakken thuis. 74 Geestgronden, 15 (2008), nr. 213

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 30