VAN DE REDACTIE Het tweede nummer van het jaar betekent traditioneel een dubbeldik zomernummer van Geestgronden. En wie aan zomer denkt, denkt aan ijs. En wie aan ijs denkt Wie kent niet de Italiaanse ijssalon aan de Voorstraat te Egmond aan Zee? Ruim 60 jaar geleden is de familie Pravisani uit een dorpje in de Noord- Italiaanse Dolomieten hier neergestreken en sindsdien niet meer weg te denken. Momenteel werkt alweer de vierde generatie Pravisani in de fami liezaak. In het begin van de 17e eeuw werd in Egmond aan den Hoef papier gepro duceerd in twee papiermolens aan de Breedijk. Het papier was van dusda nig goede kwaliteit dat het naar alle delen van de wereld geëxporteerd werd. Het ontwerp van de onafhankelijksheidsverklaring van de Verenigde Staten is zelfs geschreven op papier uit Egmond. Toen in 1993 de Stichting Historisch Egmond werd opgericht hadden de mensen die daarbij betrokken waren zich ten doel gesteld de kennis van de Egmondse historie over te dragen op anderen. Een goed middel daarvoor was het geven van rondleidingen. In deze Geestgronden wordt een impres sie gegeven van 15 jaar rondleidingen door een van onze gidsen. Jos Hof en Albert van der Zeijden bezochten een expositie in het museum Booijmans van Beuningen waar de portretten van Jan van Egmont en Magdalena van Weerdenburg tentoongesteld werden. In dit nummer vertel len zij over de achtergrond van de schilderijen. Toen halverwege de jaren zestig Plan Zuid in Egmond aan Zee gebouwd werd, hebben de meeste straten de namen van helden uit de Tweede Wereldoorlog gekregen. Een van deze straten, hoewel een aantal jaren later gebouwd, kreeg de naam van Graaf Bernadotte. Wie deze was en waar hij zijn beroemdheid aan te danken heeft leest u in de rubriek 'Straatnaam ver klaard'. Een foto die de Stichting werd geschonken werd aanleiding voor het schrij ven van het artikel: Een oude foto met vraagtekens. In hetzelfde jaar als de Drente en Kerkplein, waar in een eerder nummer over geschreven is, strandde nog een relatief klein schip op de kust van Egmond aan Zee. In het afsluitende verhaal leest u meer over dit schip dat onderweg was van IJmuiden naar het Engelse Rochester. Wij wensen u veel leesplezier.Q 46 Geestgronden, 15 (2008), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 2