copie te vinden met de beroemde regels: 'We hold these truths to he self- evident, that all men are created equal, that they are endowed by their Creator with certain unalienable Rights, that among these are LifeLiberty and the pursuit of Happiness.' (vertaling: Wij beschouwen deze waarheden als vanzelfsprekend: dat alle mensen als gelijken worden geschapendat zij door hun schepper met zekere onvervreembare rechten zijn begiftigd, dat zich daaronder bevinden het leven, de vrijheid en het nastreven van geluk.) Ook Veenhuysen voorzag zijn papier van zijn naam in het watermerk met ervoor de letters JM van Joachim. Wie wat studeert in 18e eeuwse papieren komt regelmatig de verschillende logo's van de toen bekende papiermakers tegen zoals de verschillende van Gerrevinks, Veenhuysen. en verder ook Honig, Rogge, Schut, de Vries etc. Elk met een eigen watermerk en ver schillende wapens en kwaliteiten voor bijvoorbeeld schrijf- en pakpapier. Afb. 18: Enige watermerken Het einde van de papierfabricage in Egmond had meer oorzaken dan een bedrijf dat niet meer op orde kwam na de Franse tijd. In het begin van de 19e eeuw nam de vraag naar papier sterk toe en werd er gezocht naar massa le en industriële productiemethodes. In de loop van de eeuw kwam de stoom machine als energiebron in gebruik. Terwijl de nazaten van Veenhuysen gin gen boeren - Adriaan had als grondeigenaar nog steeds een stevige positie in Egmond - nam een van Gerrevink in 1838 het initiatief tot de Machinale 72 Geestgronden, 15 (2008), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 28