Als afstammeling van een beroemde papiermakers familie beschrijft Jacob Veenhuysen de papierindustrie die vanaf het begin van de 17-de eeuw bij Egmond heeft bestaan. Twee eeuwen werd hier in een paar papiermolens hoge kwaliteit papier vervaardigd. Jacob Veenhuysen PAPIER UIT EGMOND - EEN WERELDBEROEMD PRODUCT Genealogie of te wel het speuren naar familiegegevens is zeker met behulp van de computer een bijzonder aardig tijdverdrijf. Via de archieven van geboorte, huwelijk en overlijden, vanaf rond 1810 door de plaatselijke overheid, daarvóór door de kerk (DopenTrouwenBegraven) bijgehouden, zijn de gegevens terug te vinden. Een computerprogramma ordent ze en legt alle gegevens vast. Er ontstaat op die manier na enige tijd een uitge breid patroon van tientallen familierelaties. Het wordt ingewikkelder, maar daardoor ook interessanter, als voorouders van elders zijn gekomen of naar het buitenland vertrokken. Eerder beschreef ik deze zoektocht naar mijn voorouders aan de hand van wat ik vond in het Regionaal Archief te Alkmaar, van eigen herinneringen en van grafstenen bij de Slotkapel (Geestgronden jrg. 4, nr. 3/4 december 1997). Toch blijft het wat mager als het uitsluitend bij namen en data blijft. Het verhaal komt pas tot leven als duidelijk wordt waar de verschillende perso nen hebben geleefd, wat ze deden of bezaten en welke relaties er waren binnen en buiten de eigen gemeenschap. Nadat ik mijn boekje over de Veenhuysen-Stikkel Stichting in 1996 had geschreven, was ik nog enige tijd betrokken bij plannen rond het gerestaureerde Overcasteel/Overslot in Egmond aan de Hoef. Toen duidelijk werd dat daar weinig of geen voort gang in zat, ging mijn aandacht weer naar andere zaken. Mijn vader stierf in 1999, mevrouw Martina Veenhuysen, weduwe van ds. Veenhuysen in 2003. Beiden werden bij de Slotkapel begraven in reeds bestaande graven van mijn familie. Daarmee sloot ik het verhaal voorlopig af. Een aantal vragen kwam echter steeds weer terug. Ik zal hier kort verslag doen van een spoor dat indertijd al zichtbaar was, maar toen niet verder door mij is uitgewerkt. Via Overcasteel/Overslot, de buitenplaats/boerderij tegen over de Slotruïne, was ik bij mijn voorvader Joachim Veenhuysen, de papier- 66 Geestgronden, 15 (2008), nr. 213

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 22