Marisa draait het ijs Het is 1981. Dino, Marisa en Carla hebben het seizoen erop zitten en dan slaat het noodlot toe. Op 9 september wordt heel Egmond opgeschrikt door het bericht dat Dino Pravisani op 51 jarige leeftijd plotseling is overleden. Het huwelijk van Dino en Marisa heeft maar twaalf jaar geduurd. Er zit niets anders op dan dat Marisa en haar schoonzus Carla nu de zaak samen voortzetten net zo lang tot Fabio en Daniela die dan bijna 8 en 10 jaar zijn, kunnen meehelpen. De zachte Marisa en felle Carla slaan zich er samen goed doorheen. Soms met de pleisters op hun vingers. IJs draaien is mannenwerk, maar nu doet Marisa het, al is er wel hulp van Jochem of Cor de Groot uit de Julianastraat. Hoe dikwijls moeten zij die zomer aan de badgasten vertellen wat er met Dino is gebeurd? Er komt een vertegenwoordiger langs die een pasteuriseermachine te koop heeft. Die nemen ze, want dan hoeven ze niet meer met tien-literpannen met kokende melk in de weer. Dat komt goed uit, want 1983 is weer een pracht- zomer. Intussen zitten Fabio en Daniela op de Jozefschool. Ze groeien tweetalig op maar voor hen is Nederland gewoon hun vaderland. In de herfstvakantie brengen Marisa en de kinderen Carla voor de winter naar Italië. Zelf gaan ze daar alleen tijdens de schoolvakanties buiten het seizoen naar toe. De kinderen helpen elk seizoen zoveel ze kunnen en Fabio komt al heel jong in de zaak. In 1987 viert ijssalon Pravisani trots het veertigjarig bestaan. Alle klanten krijgen een Italiaans waaiertje cadeau met opdruk. Mooie zomers Ook in de jaren negentig blijft de salon een ontmoetingsplaats. Zo komt er elke donderdagavond een groepje jongelui van de reddingsbrigade na de training in het Egmondse zwembad een ijsje eten. Er zijn talloze vaste klan ten die vaak, ongeacht de leeftijd, met 'jongeman' of 'jongedame' worden aangesproken. Hier komt het hele dorpsleven voorbij. Er zijn zelfs badgas ten die bij aankomst uit Duitsland eerst een ijsje komen halen en dan pas naar het gehuurde zomerhuisje gaan. Er komen veel mooie zomers: 1992, 1994, 1995 en het jaar 1997 als de zaak vijftig jaar bestaat. Ook 2003 en 2006 zijn prachtig. Intussen maakt Daniela Pravisani, de HEAO in Amsterdam af. Ze heeft altijd gezegd dat ze niet in de salon gaat werken, maar in 1998 bedenkt ze zich. 62 Geestgronden, 15 (2008), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 18