De melk van Toon Kager Tegelijk met de Pravisani's komen ook Toon Kager, (1924 - 2001) uit Hoogkarspel en Afra Kager-de Jong (1924 - 2004) uit Grootebroek naar Egmond. Na hun trouwdag op 11 februari 1947 weten zij in de nacht door de sneeuwhopen Egmond te bereiken. Daar heeft de vader van Toon de melkhandel van Zuurbier aan de Noorderstraat 33 voor hen gekocht. Later verhuist de winkel naar nummer 10. Pravisani wordt datzelfde voorjaar meteen een van hun grootste klanten. Elke dag laadt Toon zijn bakfiets vol met melk bussen volle melk, kratten met gesteriliseerde melk en literflessen slagroom. Hij hoeft maar een heel klein stukje te rijden en kan dan de poort door en zo het achtererf van Pravisani op. Daar wordt de melk in ontvangst genomen in de keuken waar ze wordt gekookt en tot ijsvloeistof bereid, 's Middags haalt Toon het 'lege goed' weer op en hoort hij of er nog iets nodig is. Hij zorgt altijd voor extra voorraad in zijn eigen koe ling voor het geval het weer plotseling erg mooi wordt. Carla Pravisani vertelt kort voor haar dood in 2007 dat ze veel plezier had met Toon als hij de melk kwam bren gen. Zo hadden ze last van iemand die telkens zijn auto in de weg zette, zodat Kager er niet goed door kon. Zeggen of vragen hielp niet. Als twee kwajongens hebben ze toen 's morgens in de vroegte de banden laten leeglopen en er nog lang schik om gehad. Een zak vol kleingeld In die tijd betaalt Pravisani de rekening elke week met een zak vol dubbeltjes en kwart jes en in later jaren ook veel guldens. Voor beide partijen heel wat telwerk. De kinde ren Kager, waaronder de drieling, komen regelmatig bij de Pravisani's aan huis om een nabestelling weg te brengen. En zoals bij veel andere gezinnen is het bij hun vanaf 1962 op zaterdagavond feest als, voordat de weekendshow op tv begint, er een pakket ijs van 'Praf mag worden gehaald. Toon Kager levert de melk tot het jaar 1972 en daarna neemt zijn schoonzoon Joop Lemmink het over met zijn vrouw Tiny Kager. Vijfendertig jaar lang is Joop de man die de weg weet in de koelcel van de ijssalon. Hij bezorgt de zuivel totdat in het najaar 2006 de winkel in de Noorderstraat gesloten wordt. Negenenvijftig seizoenen een bijna dagelijkse samenwerking van twee families. Altijd in goede harmonie. Afb. 7: Aaf en Toon Kager voor hun melkzaak in de Noorderstraat, toen nog op nummer 33, circa 1948. (foto collectie familie Kager) 56 Geestgronden, 15 (2008), nr. 213

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 12