Afgebeeld zijn heel veel feestvierende Egmonders. Links staat een groepje voor een huis (de dorpsherberg?). Daarnaast een weegschaal waarop een vrouw gewogen wordt. Achter de dame op de weegschaal zien wij enkele dansende mensen. Op de voorgrond trekken twee kinderen een kruiwagen met vier kinderen. In het midden en rechts op de voorgrond staan kramen waarop dingen verkocht worden, ik kan niet zien wat. Rechtsachter staat een man op een verhoging een prent, boekje of liedblad te verkopen. Dergelijke ambulante handelaren waren een vaste verschijning op dorps kermissen zoals in Egmond. Aan de meest ver weg gelegen zijde van de straat zitten mensen op kistjes bijeen, pratend en drinkend. Prominent in het midden zien we een wagen met twee paarden, die in galop met feestvieren de mensen naar de zee draaft. Achterop een oosters uitziende figuur met opgeheven fles. Op de achtergrond staat een andere wagen, weer met drin kende en lallende mensen. Interessant is de afgedrukte toelichting bij de prent, die ik hier letterlijk overneem: 'De kermis te Egmond-aan-Zee In meest alle zeedorpen van ons land wordt op den tweeden of derden Pinksterdag, die zich steeds door uitbundige vrolijkheid kenmerkt, kermis gehouden. Wij hebben op deze plaat eene voorstelling gegeven van de kermis te Egmond aan Zee, met het terugkeeren van eenen, der gedurig op dien dag heen en wederrijdende wagens, van het naburige, meer landwaarts gelegen dorp Egmond aan den Hoef, alwaar mede kermis wordt gevierd. De lange vischwagens worden bij deze gelegenheid met planken van zit plaatsen voorzien, de visscherman, die het geheele jaar de zee bevaren heeft, maakt gretig van deze gelegenheid gebruik om een rid naar de land zijde te doen. Bij de herberg aan het strand worden deze wagens door mannen, vrouwen en kinderen, in den letterlijken zin overladen, terwijl hunne luidruchtigheid en opgewondene stemming duidelijk aantoont, dat van den sterken drank, in de herberg, reeds meer dan noodig gebruikt is. Sommigen der gasten zijn in vreemden tooi, door varensgezellen van Oost- of West-Indien medegebragt, gekleed, en oogsten den lof der joelende menigte. Nu gaan zij in vollen galop naar Egmond aan den Hoef, stijgen bij de Herberg af, dansen eenige oogenblikken bij het gekras van een viool, 6 Geestgronden, 15 (2008), nr. I

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 8