VAN DE REDACTIE De kermis is van oorsprong een jaarmarkt ter gelegenheid van de wijdings dag van de patroonheilige van de plaats. Kermis is dan ook een verbaste ring van kerkmis. Op die dag stroomde het volk samen om de patroonheili ge te vereren en om zich te vermaken. Hoe dat anderhalve eeuw geleden in Egmond aan Zee gebeurde leest u in het eerste verhaal dat is geschreven door Albert van der Zeijden aan de hand van een afbeelding in een historisch boekwerk. Hoe het er in de jaren twintig van de vorige eeuw aan toe ging leest u in het verhaal waarin de herinneringen van Engel Blok, die geboren is in 1920, op papier zijn gezet. Egmond kent twee families die al generaties lang uit kermisexploitanten bestaat. De familie Braak uit Egmond aan den Hoef is al vanaf 1912 op vele ker missen in de omgeving te vinden. Cock Braak verteld over hoe zijn vader ooit begon met een draai- en een zweefmolen en hoe zij de arme periode rond de Tweede Wereldoorlog doorkwamen. De familie Vallentgoed zit al vijf generaties lang in het kermisvak en de zesde dient zich reeds aan. Deze familie, die oorspronkelijk uit Edam kwam, heeft inmiddels de halve wereld rondgezworven met hun kermisat tracties. In de rubriek 'Straatnaam verklaard' worden deze keer de straten van het in 1989 gerealiseerde plan 'Luilaantje' onder de loep genomen. Tot aan de fusie in 2001 met de gemeente Bergen had de gemeente Egmond een eigen vlag. Deze vlag met twaalf kepers van goud (geel) en keel (rood) heeft een hele geschiedenis. Rob Leijen beschrijft in het laatste verhaal hoe deze vlag door de eeuwen heen is veranderd tot hoe hij nu nog steeds is, want u kunt de vlag nu ook bij de Stichting Historisch Egmond bestellen. Ook vertelt hij hoe het wapen van de nieuwe gemeente Bergen tot stand is gekomen. Wij wensen u veel leesplezierD 2 Geestgronden, 15 (2008), nr. I

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 4