Het eerste wapen voor de nieuwe gemeente Bergen In de jaren '90 van de vorige eeuw werd onder leiding van burgemeester E.J. Brommet opnieuw gesproken over de onvermijdelijkheid van een gro tere fusiegemeente. Dit heeft in alle betrokken dorpen heel wat voeten in de aarde gehad. Aanvankelijk neigt Egmond meer naar een fusie met de gemeente Heiloo. Als Heiloo echter aangeeft niet samen te willen gaan worden de avances verlegd naar Bergen en Schoorl. In december 1997 stemmen de gemeenteraden van Bergen, Egmond en Schoorl in met het voorstel om te fuseren tot één gemeente met ingang van 1 januari 2001. Veel is ook te doen over een nieuwe naam voor de gemeente maar uiteinde lijk wordt het simpelweg gemeente Bergen. Hoewel niet wettelijk verplicht, wil de nieuwe gemeente ook weer een eigen wapen voeren, toegesneden op de historie van het totale gebied. Men weet dat er vrij strakke regels voor zijn en dat je bij voorbeeld alleen een vijfbladige kroon mag voeren en leeuwen als dragers als je een verleden hebt als graafschap. Welnu, met de gemeente Egmond erbij worden die mogelijkheden aangegrepen. In die geest laat de gemeente een ontwerp maken door een tekenaar van de Hoge Raad van Adel dhr. Schutte. Trots wordt het - op dat moment nog niet goedgekeurde - wapen paginagroot aan de bevolking getoond in een brochure die de burgers wegwijs wil maken in de nieuwe gemeente. Het wapen rust op een bedje van zand met daaronder blauwe golven. Dit zijn verwijzingen naar de duinen en de zee. Het wapenschild is gedekt met de vijfbladige kroon (van Egmond) en bevat vier 'kwartieren'. Links boven is het wapen van Bergen opgenomen dat zes zilveren 'merletten' (merels zonder bek en poten) bevat en het wapen van Schoorl met een leeuw en merletten in keel (rood). Het wapen van Egmond was echter onvoldoende herkenbaar en daar werd dan ook door de plaatselijke historische verenigin gen bezwaar tegen aangetekend. Ook de leeuwen zagen er wat welgedaner uit dan die in het wapen van Egmond. Geestgronden, 15 (2008), nr. 1 37

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 39