Op 1 juli 1978 fuseerden gemeenten Egmond-Binnen en Egmond aan Zee tot de nieuwe gemeente Egmond. Bij de nieuwe gemeente hoorde uiteraard een nieuw gemeentewapen. Volgens goed gebruik zou het nieuwe wapen worden samengesteld uit de oude wapens. De gemeente Egmond wilde ech ter ook het wapen van Wimmenum laten opnemen. Het letterlijke voorstel van 12 mei 1978 luidde: een wapen "van goud beladen met zes kepers van keel en in het vrijkwartier van sabel beladen met drie wassende manen van zilver." De Hoge Raad van Adel ging hiermee echter niet akkoord. Ten eer ste werd het wapen van Wimmenum niet noodzakelijk geacht. Wimmenum was al in 1857 opgeheven en had nooit een officieel wapen gevoerd. Ten tweede was het graafschap Egmond van historisch groot belang geweest. De Hoge Raad van Adel besloot een vijfbladerige kroon toe te kennen en het wapen uit te voeren, zoals gevoerd door Karei, de derde graaf van Egmond (-1541). De Hoge Raad van Adel te 's-Gravenhage bleek dus veel hogere aspiraties te hebben en het antwoord van 8 juni 1978 bevat enkele zinnen die door een aantal Egmonders met zeer veel genoegen gelezen zullen worden: Als één gebied in aanmerking komt voor het voeren van het wapen van de graven van Egmondc.q. het graafschap Egmond dan is het het gebied dat ontstaat door samenvoeging van de beide gemeenten Egmond aan Zee en Egmond-Binnen. Hierom zou de raad U willen adviseren het onderdeel Wimmenum niet in het nieuwe wapen op te nemenenz.) Gezien het feit, dat Egmond één van de weinige graafschappen in Nederland was, heeft de Raad er geen bezwaar tegen dit feit als een bijzondere histo rische omstandigheid' in de zin van de artikelen 5 en 6 van de richtlijnen van 1977 te beschouwen. De Raad stelt u daarom voor een kroon van rijf bladeren, die in de rangorde der kronen als een hogerebeschouwd wordt dan die van drie bladeren en twee parels, die normaliter aan publiekrechte lijke lichamen verleend wordt. Ook heeft de raad geen bezwaar tegen schildhouders en zou daarvoor terug willen grijpen op het zegel van Karei, de derde graaf van Egmond - 1541), een van de weinige afbeeldingen van de graven van Egmond, waarop schildhouders - die overigens niet als erfe lijke toevoegingen van het wapen mogen worden opgevat - voorkomen. Concluderend komt de raad dan tot een wapen waarvan de omschrij ving luidt: "gekeperd van twaalf stukken, goud en keel. Het schild gedekt met een Geestgronden. 15 (2008), nr. I 33

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 35