Gemeentewapen Een gemeentewapen (niet te verwarren met een logo) is hét officiële her kenningsteken van een gemeente. Gemeentewapens vinden vaak hun oor sprong in middeleeuwse zegels (herkenningstekens afgedrukt in was) van families die in het verre verleden eigenaren van het betreffende gemeente lijke gebied waren of die daar als bestuurders een grote invloed hebben gehad. Het door de voormalige gemeente Wimmenum (zie Geestgronden, jaargang 14, nr. 2/3) en op de nog resterende grenspalen afgebeelde wapen is terug te voeren op de familie Van Wassenaar. Het wapen, "van sabel (zwart) met drie zilveren wassenaars", werd gevoerd door Jan van Wassenaar. In het jaar 1340 was Wimmenum beleend aan Filips, heer van Wassenaar. Deze had Wimmenum in 1339 door vererving van zijn kinderloos overleden oom (broer van zijn moeder) Dirk van Cuyk verworven. Deze Dirk van Cuyk was ook Burggraaf van Leiden, een titel die we ook tegenkomen in een overzicht van oude beleningen van Wimmenum. Het lijkt er dus op dat Wimmenum voor 1339 in handen was van de familie Van Cuyk. Waarom uiteindelijk is gekozen voor het onderstaande wapen, blijft vooralsnog in nevelen gehuld. Feit is dat het wapen nooit officieel is bevestigd. Hoewel in 1978 de fusiegemeente Egmond voorstelde om in een vrijkwartier het wapen van Wimmenum op te nemen, werd dit mede om voorgemelde reden door de Hoge Raad van Adel afgewezen. We vinden er dan ook in ons hui dige gemeentewapen niets van terug. u Geestgronden, 15 (2008), nr. I Afb. 13 Gemeentewapen Wimmenum 31

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 33