Reeds vijf generaties lang is de familie Vallentgoed actief als kermisexploitant. Afkomstig uit Edam begon Louis met schommelschuitjes. Later streek de familie in Egmond aan Zee neer, van waaruit ze met de meest moderne kermisattracties de hele wereld rond zwerven. Gerard Belleman DE SCHOMMELSCHUITJES VAN VALLENTGOED Bovenstaande kop dekt de lading niet, maar staat er niet voor niets. Wanneer de naam Vallentgoed valt, denkt de oudere generatie van nu aan de legend arische schommelschuitjes die vroeger in Egmond aan den Hoef en in vele andere plaatsen het kermisbeeld bepaalden. Zonder die attractie was de ker mis niet compleet. Nu reist de vijfde generatie Vallentgoed met een polyp en een reuzenrad van kermis naar kermis, van dorp naar stad, van land naar land, van wereld deel naar werelddeel. Hier staat niets te veel, want toen dit verhaal werd verteld door Louis van de vijfde generatie Vallentgoed, met zijn vrouw Rachel wonend aan de Noorderstraat te Egmond aan Zee, zwierf hun reu zenrad nog ergens rond op de wereldzeeën, per schip onderweg vanuit hun laatste standplaats Hongkong naar Nederland. Als je tijdens dat gesprek optekent hoe zijn legendarische overgrootvader, ook Louis Vallentgoed geheten, omstreeks 1890 met zijn kop van Jut vanuit Edam voor het eerst ter kermis trok, dan ligt het voor de hand dat we eerst even achterom kijken naar dat begin, nu 118 jaar geleden, toen een kermis- spul nog gewoon een spul was maar dat met de jongere generatie in de vorige eeuw zou uitgroeien naar 'hightech' vernuft. Dorpsomroeper en gemeentesecretaris De Louis van toen, geboren in 1859 te Edam, was in zijn geboorteplaats dorpsomroeper en schopte het tot gemeentesecretaris. Maar alles bij elkaar bracht dat niet veel op. Handig als hij was maakte hij een kop van Jut en plaatste het knalding hier en daar op een boerenkermis. De struise boeren, burgers en buitenlui van toen konden zich daar lekker rossend op uitleven, hun energie een uitweg gevend, want veel ander vermaak dan de jaarlijkse kermis leverde het bestaan van toen niet op. Gemeentesecretaris Louis ont- Geestgrondert, 15 (2008), nr. I 21

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 23