De kermis liep de hele Voorstraat door en hier en daar stond wat. Op het Pompplein stond de schommelschuit van Vallentgoed. Het waren echte mooie schuitjes: ik zie ze nog gaan. De oude Vallentgoed was er nog bij. Hij had een aangelopen gezicht en een moffenpetje op. Hij had een aantal zonen die hem hielpen, zoals Louis die later met een Egmondse is getrouwd. Zijn jongens hielden in de gaten of de mensen niet te hoog gingen, uit stoe- righeid of omdat ze aangeschoten waren. Dat was gevaarlijk, ik heb er wel ongelukken mee zien gebeuren. Dan trok hij de plank die eronder zat omhoog en dan vloog je ertegen aan. Er tegenover op het Pompplein, op de grote lege plaats waar ooit de afge brande stolp van Piet van den Pol stond, werd een grote danstent neergezet. Links daarvan stond een grote nougatkraam. Die stond er altijd. Als kind zijnde kon je het allemaal niet kopen. Er was veel armoe in die tijd. Het viel nog mee dat er zoveel mensen kwamen! De kermis begon om vier uur 's middags te draaien en ging tot in de nacht door. Het dansen nog langer. Daar komen de cowboys! De plek waar nu de bushalte is, de rondo, was toen nog een leeg plein. Daar stond een heel grote bioscoop. De bioscooptent was een geval van wel twintig meter lang en zeven tot negen meter breed. De hoge tent werd in twee dagen tijd neergezet, en stond met de voorkant gericht naar de kerk. Hij was van De Jong uit Edam, die dat jaren heeft gedaan. Wij hielpen wel bouwen, dan gaven we de klosjes aan. De tent liep schuin omhoog. Als je achteraan zat, dan kon je de film goed bekijken. In het midden stond een kiosk, met de kaartjes. Aan twee kanten had je dubbele deuren, die beschil derd waren met bepaalde kleuren. Als je de eerste rang of de loge moest hebben dan moest je de rechterdeur in, dat stond er boven. Voor de tweede of derde rang moest je de linkerdeur in, dat duidde er al op dat je niet veel geld had. Er waren houten banken met een leuning, daar zat je op. In de bioscoop draaiden drie of vier voorstellingen. Als jonge jongens kre gen wij een pakket blaadjes om rond te delen, eerst in Egmond zelf maar ook in Egmond aan den Hoef en in Egmond-Binnen. Je was er wel twee dagen mee in de weer. Als dank voor het rondbrengen van de blaadjes mochten wij als cadeau op de voorste vier banken zitten, wij zaten zesde rang. Wij konden op de bank gaan liggen en dan keken we naar boven. Als je jong bent, dan ga je naar een cowboyfilm en die hadden ze dan ook 10 Geestgronden, 15 (200H), nr.

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 12