Engel Blok is in 1920 geboren in de Schoolstraat in Egmond aan Zee. Voor Geestgronden haalt hij zijn herinneringen op aan de kermis in Egmond aan Zee. Hij beschrijft de jaren twintig, toen hij nog een jongen was van een jaar of zeven. De herinneringen werden opgetekend door historicus Albert van der Zeijden. Engel Blok en Albert van der Zeijden HERINNERINGEN AAN DE KERMIS IN EGMOND AAN ZEE IN DE JAREN TWINTIG Met Pinksteren werd in Egmond kermis gevierd, drie dagen lang, tot en met derde pinksterdag. Het was het belangrijkste feest van Egmond aan Zee. Ik praat hier over vóór de oorlog. Na de oorlog was het niet meer. De kermis was afgeschaft omdat er teveel werd gedronken, dat werd tenminste gezegd. De kermis in Egmond aan Zee was heel anders dan die in Den Hoef of in Egmond-Binnen. Deze mensen voeren op schepen en waren tien tot veer tien dagen of drie weken van huis. Als ze thuis kwamen, dan zeiden ze tegen moeder de vrouw: we willen eerst een biertje drinken. Het nadeel van dat varen was dat mensen verdronken. Dat wilde zeggen: je bent er van daag nog maar morgen niet meer. Het was leven met de dag: dat zat in de Egmond-aan-zeeër. Dat had je ook met Pinkster, met de kermis. Dan werd er volop feest gevierd. De hele Voorstraat door De kermis stond altijd van de Vergulde Valk (nu de Super) tot en met het Westeinde, met inbegrip van de grote nougatkraam, een draaimolen en de cafés De Boei en de Unie van Evers. Bij de Vergulde Valk had je een snoepkraam staan. De draaimolen en de zweef stonden waar nu het Eymaplein is. Aan de overkant stond een palingboer. Dries Zenthof of Coen Broek, dat maakte niet uit: er werd paling verkocht. Er stond soms een circus, een klein circusje. Maar de zweef van meneer Van Dam stond er altijd. Het was een lage zweef, niet zo'n hoge zoals in Alkmaar. Wij woonden in de Schoolstraat en konden daarom zo op de zweef kijken. Wij moesten vroeg naar bed. want ik was pas zeven jaar. Maar als je in bed lag, dan kon je aan de lichten zien wanneer hij stopte. Dan zei ik tegen mijn broer: "nu stopt ie", of: "daar gaat ie weer". Geestgronden, 15 (2008), nr. 1 9

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 11