Bas. Deze titel sluit aan bij Goosens interpretatie van de Nederlandse Opstand, waarin vooral de rol van de adel centraal staat (en niet de religie of allerlei sociaal-economische motieven) - een adel die zich verzette tegen de centraliserende politiek van de koning die de macht van de adel systematisch probeerde te breken. Het boek is nadrukkelijk geen complete biografie van het leven van Lamoraal. In het boek gaat het slechts over zijn politieke leven in zoverre dit relatie heeft met de grote politiek van zijn tijd en dan met name met de Nederlandse Opstand. Alle bekende gebeurtenissen uit de geschiedenis van de Nederlandse Opstand trekken één voor één voorbij - van de aanbieding van het smeekschrift van de edelen tot en met de in hechtenis neming van Egmond en Home. Soms plaatst Goosens wat kritische kanttekeningen bij het in het verleden vaak wat al te heroïsch vertelde verhaal, zoals bij Lamoraals grote overwinning bij Saint-Quentin waarin volgens Goosens Lamoraal "geen beslissende rol" zou hebben gespeeld. Ten tijde van de Nederlandse Opstand werd Lamoraal geplaagd door een gespleten loyali teit. Hij werd gedreven door een grote persoonlijke eerzucht en door loyali teit aan de hoge adel waaruit hij afkomstig was. Maar tegelijk is hij ook trouw aan de koning en altijd een goed katholiek gebleven. Het mocht niet baten. Op 5 juni 1568 werd hij onthoofd op de Grote Markt in Brussel. Zijn stoffelijke resten werden overgebracht naar Zottegem en bijgezet in de crypte van de Onze Lieve Vrouwe Kerk. Deze crypte is nog steeds te bezichtigen. Het boek van Goosens is geen 'Egmonds' verhaal in de zin dat het dorp Egmond er een rol in speelt. Dat kan ook niet voor iemand die eigenlijk nooit in Egmond vertoefde. Lamoraals naam is wel verbonden gebleven met de inpolderingen in de regio, waarvoor hij verantwoordelijk was. Na zijn dood werd, op last van Willem van Oranje, het stamslot in Egmond met de grond gelijkgemaakt. Overigens ook weer niet zo erg dat Lamoraals gelijknamige zoon - toen de gemoederen wat bedaard waren - er nog een tijdje heeft gewoond. Deze Lamoraal van Egmond was de laatste graaf van Egmond die woonde op het Slot aan den Hoef. Aline Goosens, Slachtoffer van verraad en intrige. Graaf Lamoraal van Egmond 1522-1568 (Davidsfonds 2007, ISBN 9789058264428)Q nr. 4 Geestgronden. 14 (2007), nr. 4 127

Geestgronden - Egmonden | 2007 | | pagina 27