Onlangs verscheen een nieuw boek over Lamoraal van Egmond. Historicus Albert van der Zeijden plaatst enkele kritische kanttekeningen. De naam Lamoraal van Egmond wordt zowel met een 't' als met een 'd' geschreven. In dit boek wordt de naam echter consequent met een 'd' gespeld. Albert van der Zeijden EEN NIEUW BOEK OVER LAMORAAL Graaf Lamoraal van Egmond (1522-1568) is zonder twijfel de beroemdste Egmonder aller tijden. Het is zijn standbeeld dat te zien is in de slotgracht bij de fundamenten van zijn oude kasteel in Egmond aan den Hoef. Dat Lamoraal zo'n machtig icoon van de Egmondse geschiedenis is geworden is eigenlijk wel grappig. Jos Hof heeft uitgezocht dat hij waarschijnlijk maar één keer in Egmond was, pas tegen het eind van zijn leven. Lamoraal bezat kastelen in heel West-Europa. Hij was dan ook een figuur van Europese importantie. Zijn vele verantwoordelijkheden, als veldheer en later als lid van de Raad van State en stadhouder van Vlaanderen en Artesië maakten echter dat hij eerder en vaker in zijn paleis in Brussel, of in zijn kastelen in Gaasbeek en Zottegem verbleef dan in dat van Egmond. Het is al weer enige tijd geleden dat er een serieuze wetenschappelijke monografie gewijd werd aan het leven van Lamoraal. Des te verheugen der is daarom de recente publicatie van een boek getiteld Slachtoffer van verraad en intrige. Graaf Lamoraal van Egmond 1522-1568, geschreven door de Franstalige historica Aline Goosens. Het is opvallend dat, al vanaf de negentiende eeuw, vooral (Franstalige) Belgen schreven over Lamoraal. De vertaler van dit boek, Herman Vandormael, wordt op de kaft, tamelijk onbescheiden, als co-auteur opgevoerd. Zijn bijdrage aan het boek wordt verder niet uitgelegd. De Nederlandse titel van het boek zal wel op zijn conto staan. Ik vind deze titel niet gelukkig, want al te dra matisch en jongensachtig en niet aansluitend bij de visie die Goosens in het boek ontwikkelt (op bladzijde 10 van de inleiding zet zij zich af tegen een interpretatie die Lamoraal uitsluitend voorstelt als een slachtoffer van de politieke intriges van zijn tijdgenoten"). De titel van het Franse origineel was veel neutraler: Le comte Lamoral d'Egmont (1522-1568): les aléas du pouvoir de la haute noblesse a l'aube de la révolte des Pays- 126 Geestgronden, 14 (2007), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2007 | | pagina 26