ren, om U te ploegen en Uw snood bedrijf te verwijten!" En, even verder: "Zo Gij de vlietende en steeds bruischende watervallen genaekt, luister of het aengenaeme geruisch van haer klaterent kristal niet zal veranderen in een schor gebrom Tot zover deze niet zo brave Hendrik (die overigens in zijn latere loopbaan tal van keurige functies heeft vervuld en die, evenals zijn vader, met de dochter van een Alkmaarse burgemeester was getrouwd, die hem negen kinderen schonk. Eén van die nakomelingen, zijn oudste zoon Gerard Cornelis (1763 - 1821), bekleedde, naast het baljuwschap van Wimmenum, o.a. de functie van rent meester/secretaris van de Hondsbossche en Duinen tot Petten. In financiële moeilijkheden geraakt, heeft hij zich niet ontzien om gelden die onder zijn beheer stonden te 'lenen' en vervolgens niet terug te betalen. Reden genoeg voor het Hoogheemraadschap om hem in 1806 wegens verduistering uit zijn ambt te ontzetten. Om aan een dreigend faillissement te ontkomen heeft hij de vlucht genomen, echter niet dan nadat hij nog gauw één van zijn bezittingen - Schuylenburg - heeft verkocht aan zijn oom, Mr. W.J. Kloeck, de broer van zijn moeder. Het was misschien zijn bedoeling om daarmee het familiebezit veilig te stellen en het later, in betere tijden, te kunnen terugkopen. Hoe het ook zij. Oom Kloeck meende er goed aan te doen om binnen een half jaar Schuylenburg 'door te verkopen' aan de echt genoot van één der zusters van de voortvluchtige Gerard Cornelis. De derde familienaam: Holland Met deze nieuwe eigenaar, tien jaar tevoren gehuwd met Henrica Elisabeth van Vladeracken, wordt de derde familienaam - Holland - aan de geschie denis van Schuylenburg toegevoegd. Deze voorvader, Adolff Holland, had inmiddels een kleurrijke carrière als marineofficier opgebouwd. In 1781aan boord van de 'Medemblik' leverde hij als 17-jarige adelborst zijn bijdrage aan de zeeslag bij de Doggersbank en werd daarvoor onderscheiden met een zilveren medaille. Hij bevoer daarna de wereldzeeën, in tochten naar West- en Oost-Indië. Het meest spectaculaire, zij het tragische, deel van zijn loopbaan beleefde hij als com mandant van de 'Wassenaer' in de zeeslag bij Camperduin (11 oktober 1797), alweer tegen de Engelsen. Het was 1 jaar na zijn huwelijk en zijn vrouw was zwanger van hun eerste kind. Ruim 130 jaar later heeft een kleinzoon - naar Adolff vernoemd (en in cita ten hierna te vermelden als 'AH Jr.') - de geschiedenis van het geslacht r. 213 Geestgronden, 14 (2007), nr. 2/3 65

Geestgronden - Egmonden | 2007 | | pagina 29