Op zoek naar wetenswaardigheden van 100 jaar geleden stuitten de auteurs P. Groent R. Leijen in het Regionaal Archief te Alkmaar op een anekdote over hondenkar(ren) in Egmond aan Zee. Alvorens het citaat "Op een Egmondsche hondenkar" uit de Alkmaarsche Courant van 6-1-1905 weer te geven, eerst enige wetenswaardigheden omtrent hondenkarren. Dit artikel is geplaatst met instemming van de familie Groen. Piet Groent en Rob Leijen EGMOND AAN ZEE1905 Een kleine eeuw geleden speelde de hond een belangrijke rol in het straat beeld. Hij trok onder andere de kar van de bakker, de melkman, de postbo de, de olieboer en de visventer. Wie zich geen paardenkracht kon permitteren, gebruikte hondenenergie als transportmiddel. Mensen die iets te venten hadden, van marskramer tot mosselman, trokken met de hondenkar van deur tot deur, zo ook in de Egmonden. Bekend is dat hondenkarren al anno 1850 werden gebruikt voor vervoer van allerlei vrachten voor 'tante POS', maar officieel werd bij de PTT de hondenkar in 1912 ingevoerd. Nadat het bomschuitentijdperk voor Egmond aan Zee achter de rug was en de vis nog op het strand werd aange voerd, moesten de visventers uitwijken naar IJmuiden. En dit alles per hon denkar. De gemeente IJmuiden had speciale hondenhokken aan de Bik en Arnoldkade laten bouwen om de hondenkarren van de Egmonders onder te brengen wanneer hun baasje op de visafslag was (afb. 1 Doch in 1910 trad de 'Trekhondenwet van 1910' in werking. Om met zo een hondenkar te mogen rijden moest men aan een aantal verplichtingen voldoen. Voordat er een vergunning afgegeven kon worden, moest de aan vrager met zijn hond en hondenkar aan een aantal strenge verplichtingen voldoen. De hond, waarvoor de vergunning werd aangevraagd, onderging een lichamelijke keuring. Wanneer en waar er zo een keuring van trekhon den plaats vond, werd door het plaatselijke College van Burgemeester en Wethouders bekend gemaakt. Van het geheel werd een registratiesysteem bijgehouden, waarin diverse gegevens van de aanvragers (-sters) waren opgenomen. Bij de registers werden naast de standaardgegevens, zoals volgnummer, naam van de aanvrager, datum inschrijving, datum van het verleende B&W besluit, ook een keuringsrapport en een puntenlijst opge maakt. De 'Trekhondenwet van 1910' kende 15 bepalingen (afb. 2 en 3). Geestgronden, 14 (2007), nr. 1 3

Geestgronden - Egmonden | 2007 | | pagina 5