Aan de Boulevard in Egmond aan Zee heeft in het begin van de vorige eeuw een glijbaan vele badgasten en dorpsgenoten vermaak geboden. Het idee was afkom stig van een andere nabijgelegen badplaats, en het bleek al snel een groot succes. Aad Baltus EEN GLIJBAAN AAN DE BOULEVARD Het toerisme in Egmond aan Zee kwam in het begin van de vorige eeuw aardig op gang. Vooral toen in 1905 Egmond werd verbonden met het lan delijk spoorwegnet, kwamen de badgasten overal vandaan. In korte tijd werden veel hotels en pensions gebouwd om de toestroom van mensen van onderdak te voorzien. Het seizoen duurde toen overigens slechts drie maanden, van 1 juni tot 31 augustus. Buiten die periode waren de meeste hotels gesloten. De mensen hadden maar weinig vakantiedagen en het waren slechts de rijkeren die zich een vakantie konden veroorloven. Daarbij kwam dat de hotels en pen sions slecht verwarmd waren. Niet iedereen was in die tijd al aangesloten op het gasnet van de gasfabriek die in 1907 gebouwd werd. Egmond was door velen zeer geliefd om haar prachtige strand en duinen, maar een dagje er-op-uit, verder dan de directe omgeving, was niet eenvou dig met de vervoermiddelen die toen voorhanden waren. Daarom moesten de toeristen in het dorp zelf vermaakt worden. In 1909 hadden de Egmonders, Smit en Groenewoud in Bergen aan Zee een glijbaan gezien die van de duinen naar beneden het strand op liep. Zij vonden het zo'n goed idee dat zij dachten dat zoiets ook voor Egmond aan Zee een leuke attractie was. Omdat de zomer al in volle gang was, moesten zij snel handelen en richtten zij de 'Vereeniging ter bevordering van volksvermaken' op. De voorzitter van de vereniging was de heer Smit en secretaris de heer Pluimgraaff, directeur van het Kurhaus. Verder behoorden de heren Smit jr., Groenewoud (eigenaar van Egmond's eerste lunchroom) en Blaauboer (aannemer) tot de medeoprichters. De kosten van de bouw van de glijbaan werden opgebracht door zo'n hon derd aandeelhouders die elk 5,00 inlegden. De bouw van de glijbaan werd uitgevoerd door aannemersbedrijf Blaauboer. 30 Geestgronden, 14 (2007), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2007 | | pagina 32