Natuurlijk, voor de kinderen en ook voor de ouders had het gebruik waar schijnlijk geen religieuze betekenis. Maar het feit dat het gebruik vooral bij oud-katholieke kinderen in zwang was, die op sacramentsdag in de preek in de kerk aan het manna werden herinnerd, lijkt mij toch te duiden op een zekere samenhang. Maar waar komt dan de naam Nieuwe Nierop vandaan? Voor de kinderen was de Nieuwe Nierop een mythische figuur, waarvan ze eigenlijk geen voorstelling hadden. Daarbij hoorde ook een mythische naam van liefst een veraf gelegen herkomst. Het toeval wil dat achter Schagen een dorpje ligt met de naam Nieuwe Niedorp, in dialect ook wel gespeld als Nieuwe Nierep. Is het mogelijk dat de Nieuwe Nierep een fantasienaam is, die ontleend is aan dit dorpje uit de kop van Noord- Holland? Een mythische verwijzing zoals ook van Sinterklaas verteld wordt dat hij uit het ver weg gelegen Spanje komt? Verder onderzoek nodig Misschien dat verder onderzoek ons op het spoor kan brengen van de his torische achtergronden van de Nieuwe Nierep in Egmond aan Zee. Ik ben vooral benieuwd naar vroege verwijzingen naar dit voor Nederland unieke gebruik en ik houd mij aanbevolen voor tips van de lezers van Geestgronden. Steekproefsgewijs heb ik in het Regionaal Archief al enkele plaatselijke kranten uit de jaren twintig en dertig doorgenomen, ook de digitaal beschikbare versies van deze kranten. Helaas vond ik geen verwijzingen naar de Nieuwe Nierep. Mogelijk werd het gebruik pas laat geïntrodu ceerd en vormde inderdaad de crisis in de jaren twintig de context. Misschien werd het geïnitieerd door een ouder die zich geïnspireerd wist door het feest van Sacramentsdag. Vooralsnog is er niets met zekerheid over te zeggen. Ondertussen vind ik het verhaal van pastoor Münch om zich voor een kerkelijk ritueel te laten inspireren door de traditie van rijsjesdag heel leuk om te horen. Ik ben het eens met Jannetje Conijn, die stelt dat dit soort tradities het waard zijn om in stand te houden en misschien zelfs opnieuw tot leven te wekken. Het is toch een uniek folkloristisch feest uit Egmond, dat nergens anders bekend is. Geestgronden, 14 (2007), nr. 1 27

Geestgronden - Egmonden | 2007 | | pagina 29