rum Slechts in het Derp ver- Navraag in Egmond leerde mij dat het gebruik slechts bekend is in ron- Egmond aan Zee. Mijn schoonvader, die sinds zijn trouwen halverwege s in de jaren vijftig in Egmond aan Zee woont maar geboren en getogen is in inze Egmond aan den Hoef, had er bijvoorbeeld nog nooit van gehoord. Ik besloot te informeren bij Derpers van voor de oorlog. Ik begon bij onze vakantiebuurvrouw op het strand Truus van der Steen, omdat ik wist dat het zij goede contacten had in de Oud-Katholieke Kerk. Truus zelf, die altijd nde onderwijzeres is geweest, kende het gebruik niet uit eigen ervaring, maar i de had er wel van gehoord, op de kleuterschool van juffrouw Corrie. Truus 2ed, wist ook te vertellen dat pastoor Münch, van de Oud-Katholieke Kerk, i op een paar jaar geleden het gebruik nieuw leven had ingeblazen: in de voor- nag bereiding naar de Eerste Communie had hij rijsjes onder de stoel gelegd ees- van de communicanten. Op mijn verzoek deed Truus navraag in de Prins i op Hendrikstichting. Drie Oud-Katholieke dames van respectievelijk 89, 86 'De en 90 bleken het gebruik nog uit eigen ervaring te kennen. Aan de voor den avond van Sacramentsdag werd tegen ze gezegd dat ze in de duinen rijs- rep' jes moesten zoeken, de één moest ze in de schuur leggen, de ander op een )or- stoel. De volgende dag lagen er versnaperingen onder. Dat had de Nieuwe ring Nierep gedaan, al wist één van de dames wel beter: "je moeder legde het 3len neer, hoor". Geen van de drie dames wist waar het gebruik vandaan zijn kwam. De Nieuwe Nierep zou een oude man met een baard zijn, maar eigenlijk had niemand een voorstelling van hem. Wél werd gezegd dat de kinderen lief moesten zijn: anders zou je geen snoepgoed krijgen. De ver- Nieuwe Nierep werd gevierd in familiekring en had niets te maken met van kerk of school, ver- ictie Omdat het naar mijn mening geen toeval kon zijn dat het feest op eten Sacramentsdag werd gevierd, nam ik contact op met de al genoemde pas- De toor Münch met de vraag of ik bij hem oude parochieblaadjes mocht ien- inzien, liefst van voor de oorlog. De oogst bleek mager. In het /en: Gemeenteblad voor de Oud-Katholieken van Egmond en IJmuiden en oort omgeving, dat verscheen vanaf 1933, vond ik bijvoorbeeld niets. In De ierd Van Speyk, zoals het blaadje na de oorlog heette, vond ik in nr. 5 van 1949 ede slechts een ultrakorte verwijzing, in een rubriek gewijd aan het Egmonds een Dialect. Eén van de dialectwoorden die behandeld wordt is: 'De Nieuwe •sies Nierep: fantastisch persoon op Sacramentsdag' nr. I Geestgronden, 14 (2007), nr. 1 21

Geestgronden - Egmonden | 2007 | | pagina 23