Al wat oudere Egmond aan Zee-ers kunnen het zich nog uit hun jeugd herinne ren. De dag voor Sacramentsdag was het gebruik om in de duinen rijsjes te pluk ken. In huis werden de rijsjes op een stoel of een schotel gelegd, de volgende ochtend lag er snoepgoed onder. Het gebruik heeft de mysterieuze naam De Nieuwe Nierep, ook wel gespeld als de Nieuwe Nierop. Albert van der Zeijden DE NIEUWE NIEREP, RIJSJESDAG IN EGMOND AAN ZEE Inleiding Bij het Nederlands Centrum voor Volkscultuur in Utrecht, waar ik werk, zijn we zeer geïnteresseerd in allerlei volksculturele gewoonten en gebrui ken (zie www.volkscultuur.nl). Toen ik bezig was met een tentoonstelling over ons meest bekende folkloristische feest Sinterklaas, viel mijn oog op een passage in een al wat ouder boek van S.J. van der Molen, zijn over zichtswerk Levend Volkslevenwaarvan de eerste druk in 1961 verscheen. Van der Molen heeft het over 'een soort van lentelijke Sinterklaas' in Egmond aan Zee, 'wat wel erg uit de toon valt'nergens anders bekend is en volgens hem ook nooit ergens beschreven. Ik citeer Van der Molen: 'Het speelt zich af op Sakramentsdagtien dagen na Pinksteren. De kinde ren leggen 's avonds wilgenrijsjes onder de stoelen, en dan vinden zij er de volgende dag allerlei versnaperingen onder. 'De Nieuwe Nierop' is er dan geweest en men stelt deze zomerse Sinterklaas voor als een oud man met een lange witte baard. Helaas schijnt dit gebruik niet meer in volle fleur te zijn, meldt de beschrijver, die in de rijsjes een vaderlandse en echt- kinderlijke vervanging wil zien van de zuidelijke palmtakken der op Sakramentsdag ook nu nog zeer gebruikelijke processies Van der Molen haalde zijn informatie over de Nieuwe Nierop uit een arti kel van Tjaard de Haan in De Speelwagen van 1955. Hij is de 'beschrijver' waar Van der Molen in zijn stuk naar verwees. Zowel Tjaard de Haan als De Speelwagen zijn mij goed bekend. Tjaard de Haan (1919-1983) was indertijd een bekende figuur, die veel heeft gedaan voor de popularisering van de volkscultuur in Nederland. Ik heb uitvoerig over hem geschreven in mijn boek De voorgeschiedenis van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur. Als bestuurslid van het Nederlands Volkskundig Genootschap en als hoofdredacteur van het blad Neerlands Volksleven mag Tjaard de Geestgronden, 14 (2007), nr. 1 19

Geestgronden - Egmonden | 2007 | | pagina 21