De naam Hallum De naam Hallum komt in Nederland nog steeds voor. Het is een plaatsje in het noorden van Friesland. De Friesche Volks-Almanak voor het jaar 1851 geeft een mogelijke verkla ring van de herkomst van de naam Hallum. Opvallend zijn de overeenkomsten tussen dit Frieze Hallum en ons "Egmondse Hallem". Hieronder een citaat uit de Volksalmanak. De eerste bewoners waren waarschijnlijk visschers, welke hun bedrijf uitoefenden in de slenken die tusschen het Ameland. Schiermonnikoog en den tegenwoordigen vasten wal doorliepen - want die eilanden waren in voortijden nog aan het vaste land gehecht en slechts door naauwe kanalen, waar tusschen de zee, nu en dan, met vreesselijk geweld zich eenen doortogt baande, van den vasten wal gescheiden. Om zich voor de woede van dit onstuimige element te beschermen, wierpen deze eerste bewoners hoogten op, terpen of wieren genaamd, waarop zij, bij eenen hoogen vloed, hunne toevlugt namen, om zich voor het opkomende water met have en goed te beveiligen. Mogelijk dat onze heidensche voorouders wel op den hoogen terp, waarop Hallum gebouwd is, eenen tempel hebben opgerigt, waar zij hunne afgoden kwamen offeren, en dat deze tempel de toevlugtsoord werd dier arme visschers, rondom welke zij zich van lie verlede meer neêrzetteden; en ziet daar reeds een mogelijk begin van het dorp, dat nader hand Hallum werd. Het is niet onwaarschijnlijk dat het wel bepaaldelijk de Godin Hel of Hal, het Gotische Hali, was, welke op dien hoogen terp een tempel was gebouwd, en dat de naam Hallum daarvan afkomstig zou zijn. Bekend is het toch dat de uitgang urn, zoveel beteekent als hiem ofheim, en dan zou de naam Hallum zooveel beteekenen als Halheim, eene plaats of hiem waar de goding Hel of Hal vereerd werd. Geestgronden, 14 (2007), nr. 1 15

Geestgronden - Egmonden | 2007 | | pagina 17