in feite alleen in naam het koningschap uitoefende, maar in de praktijk nau welijks hun autoriteit kon waarmaken, want de Friezen erkenden geen heer of koning. Om daar wat aan te doen besloot Karei de Eenvoudige predikers naar deze gebieden te sturen om ze te kerstenen, omdat men van mening was dat de Friezen, als ze zich tot het Christendom bekeerd zouden hebben, zich als rechtschapen Christenen zijn koningsschap zouden erkennen. Hun oorspronkelijke geloof was gebaseerd op de Skandinavische godencultuur, o.a. Wodan, Odin enz. Zo kwam het dat omstreeks 690 Sint Willibrordus met zijn gezellen vanuit Ierland naar deze streken kwamen om het geloof te prediken. Aanvankelijk konden ze hun missiewerk slechts ten zuiden van de Schelde uitoefenen, omdat boven deze lijn de weerstand die de Friezen boden tegen de heilsboodschap te groot was. Pas nadat Karei Martel in 719 de Friezen vernietigend verslagen had nabij het Frieze Hoorns wordt ook ten noorden van de Schelde prediking mogelijk. Het kan dus pas na die tijd geweest zijn dat we Sint Willibrordus in Heiloo aantreffen, waar hij het eer ste christelijke kerkje in deze omgeving sticht op de plaats van het huidige Witte Kerkje. Dit moet niet meer geweest zijn dan een eenvoudige eensche- pige houten kapel. Ook vond hij nog tijd om een put te graven die er nu nog steeds aanwezig is. Een van zijn gezellen, die hij aanstelde als deken van dit kerkje was Adelbertus. Dit was een zoon van een edelman uit York in Engeland, die zijn opleiding had gehad in hetzelfde klooster als Willibrordus en Bonefatius. Adelbertus vinden we later terug in Egmond waar hij in 740 overleed en waar zijn volgelingen, de eerste christenen in deze streek, hem begroeven en een kapelletje boven zijn graf oprichtten. Egmond Dit eerste Egmond bestond uit een paar boeren hoeves en was een zogenaam de 'geest'. Deze geestenwaren ontgonnen gebieden die elliptisch van vorm waren, tussen de duinen en het achter de strandwal gelegen moeras omdat dit de enige plekken waren waar landbouw uitgeoefend kon worden. We komen 'geest' nog steeds in veel plaatsnamen langs de kust tegen, zoals Uitgeest, Oegstgeest, Geestmerambacht enz. Op de plaats van het huidige Egmond- Binnen lag in die tijd een Friese nederzetting dat Hallem heette en waarvan de inwoners zich met de visvangst bezig hielden. Ze deden dit op de Noordzee die ze konden bereiken via een aftakking van het bovengenoemde Oer-IJ. Na het jaar 650 raakte deze aftakking zodanig verzand dat de Hallemers de zee vrijwel niet meer konden bereiken. Vandaar dat zij uiteindelijk bij de heer Walengier, een plaatselijk potentaat, vergunning vroegen voor het vestigen van Geestgronden14 (2007), nr. 1 1 I

Geestgronden - Egmonden | 2007 | | pagina 13