De Pinksterstorm Tijdens de beruchte Pinksterstorm van 28 mei 1860 werden de op het strand liggende bomschuiten en pincken voor een groot deel vernield. Was dat al zeer ontmoedigend, het was niet de enige oorzaak dat de Egmondse visserij bijna de genadeklap kreeg. Alle scheepjes herstellen was vrijwel onmogelijk. En nieuwbouw? Hoe moest dat betaald worden? Toch zagen de vissers nog kans om het hoofd boven water te houden. Maar in die 19e eeuw werd ook het Noordzeekanaal gegraven, waardoor in 1876 IJmuiden tot stand kwam. Van de haven werd al eerder gebruikge maakt. Van daaruit kon met stoomtrawlers worden uitgevaren en afge meerd. Ook het lossen van de vangst was veel eenvoudiger. Het gevolg was dat de Egmondse vissers naar IJmuiden verhuisden. Zij waren bijna allemaal oud-katholiek. Veelzeggend is dat de oud-katho lieke kerk te IJmuiden in 1930 1700 leden telde, waarvan 1500 hun baker mat in Egmond hadden1. Egmonds vakmanschap De visserij van IJmuiden kon uitdijen dankzij het vakmanschap van de Egmonders die afscheid hadden genomen van hun geboortegrond. Anderen bleven in Egmond aan Zee wonen, maar zij moesten telkens heen en weer reizen, wanneer de trawler was thuisgevaren en na gelost te zijn weer zee waarts stoomde. Tussen twee reizen door waren ze dikwijls maar enkele dagen thuis. Als Egmond zelf een haven had, was ook dat niet meer nodig. Het vakmanschap, dat nog steeds in Egmond aanwezig was, hoefde niet naar IJmuiden om van daaruit het ruime sop te kiezen, nee, dat kon dan vanuit eigen plaats en haven. Het hoefde geen omvangrijke aanleg te worden, het ging vader Belleman eerst om de visserij. Als dat werkelijkheid kon worden en er ook andere nijverheid door gestimuleerd werd, dan kon er altijd nog aan uitbreiding gedacht worden. Het waren redenen en aanleiding genoeg om zijn gedachten uit te werken. Het liet hem niet meer los. En zo kon het gebeuren dat hij een aantal artike len schreef die niets te raden overlieten. Egmond en de Egmonders moesten warm gemaakt worden voor zijn ideeën. Hij had het middel zelf in handen: zijn Contact met de Egmonden. 104 Geestgronden, 13 (2006), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2006 | | pagina 8