Het blad werd met de hand gezet en op een Julien 'snel'pers gedrukt, waar op je elk vel moest inleggen. Daarna werden de vellen handmatig gevouwen en kon de bezorging beginnen, het belangrijkste onderdeel van een krant. Wereldnieuws was er niet veel in die tijd. Het was er wel maar het drong bijna niet door. Er was geen tv, wel distributieradio, maar dat was duur. En Giel Butter bezorgde elke dag een handjevol dagbladen bij 'de gegoeden Het Contact beschreef alleen Egmond, maar vader Belleman vond het toch wel nuttig om af en toe het wereldgebeuren te belichten. Vooral de ontwik kelingen in Duitsland baarden hem zorgen. Hij voorzag daarin weinig goeds. Helaas kreeg hij gelijk. Het gevolg was dat hij vrijwel direct na de capitulatie een verschijningsverbod kreeg opgelegd. Hij schreef zijn teksten met een kroontjespen De gebeurtenissen in Egmond hadden zijn grote belangstelling. Daarvoor bracht hij het Contact met de Egmonden tot leven. Hij ging ervan uit dat de gewone dingen nieuws konden worden, als er maar over geschreven werd en het zwart op wit werd gedrukt en verspreid. Hij schreef zijn teksten 's avonds, met een kroontjespen, gezeten aan de tafel in de woonkamer, belicht door de lamp die erboven hing. De volgende dag stond hij achter de zetbok in de drukkerij, in zijn linkerhand de zet haak, waarin hij zijn schrijven letter voor letter tot regels 'klikte' uit de let terbak die vóór hem lag. Tijdens dat tijdrovende letterwerk paste hij zijn tekst soms nog aan. Dat kon hij doen want hij had het verhaal zelf geschre ven. Soms ontbrak hem de tijd om de tekst met zijn kroontjespen eerst op papier uit te werken. Dan ontsproot het verhaal aan zijn brein achter de zet bok. Zo werd de tekst al handzettend geschreven en op hetzelfde moment in lood gezet. Nood breekt wet, maar probeer op die manier maar eens een verhaallijn vast te houden. Hij slaagde daar echter wonderwel in. Vader Gerrit Belleman was een idealistisch vakman. Velen keken naar werk uit Ook toen was er sprake van werkeloosheid. En als er al werk was, dan werd het karig betaald. Werknemers hadden weinig in te brengen. Ze moes ten tevreden zijn met wat ze hadden en verder geen verwachtingen koeste ren. In de dertiger jaren werden de fundamenten van het Slot op den Hoef 102 Geestgronden, 13 (2006), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2006 | | pagina 6