In de dertiger jaren van de vorige eeuw richtte Gerrit Belleman sr. een brief aan Hare Majesteit Wilhelmina, koningin der Nederlanden. Met die brief beëindigde hij een reeks artikelen in zijn Contact met de Egmonden over een zeehaven in Egmond aan Zee. In de slotzin van dat schrijven verzocht hij 'Hare majesteit en Hare regering zijn brief eerbiedig te overwegen, opdat Egmond en de Egmonders naast het badbedrijfmede gesteund zouden worden door een havenbedrijf. Gerard Belleman EEN ZEEHAVEN IN EGMOND Egmond's eigen weekblad: Het Contact met de Egmonden Gerrit Belleman was mijn vader, een idealist in hart en nieren. In de jaren dertig schreef hij reeds zijn Contact met de Egmonden. Je kon je er voor 40 cent op abonneren. Dan kreeg je het drie maanden lang elke week in huis. Het is mij nog steeds een raadsel hoe hij dat volhield. Met zijn drukkerij hield hij het hoofd boven water, maar drukwerk was in die jaren niet aan iedereen besteed. Het is aan zijn idealisme te danken dat Egmond nog steeds het Contact kent, zij het dat het blad sinds de fusie in een heel andere uit voering verschijnt. Adverteerders waren er toen nauwelijks. Maar er waren toch wel 'neringdoendendie het nut van reclame maken inzagen. Jan Kareis en Cor Beers prezen electrisch koken aan; stoomwasscherij 't Woud" was goed voor de gezinswasch; kapper Collignon in den Hoef bood abonne menten aan voor tien keer knippen voor totaal twee gulden; de bekende kap per Jo Bosman was DE zaak voor eerste klas droge sigaren en sigaretten; kapper Huug Zentveld bood een permanent aan voor twee gulden; Jan Bakker bracht 'beleefd aanbevelendhaver- en tarwestroo en de beste koe mest; Cor Wijker zamelde oude fietsbelastingplaatjes in voor de tuberculo sebestrijding; pension Altenburg vroeg een dienstbaar en net meisje; bij de Vergulde Valk was er 'bal' oor 30 cent; het net nog niet verbrande hotel De Drie Egmonden van Aad Modderman in den Hoef vroeg 25 cent voor een hele avond bal en elke 25e bezoeker kreeg ook nog een mooi cadeau. En ondertussen schreef vader Belleman over een Egmondse zeehaven. Dit was de dertigerjarensfeer waarin het Contact met de Egmonden verscheen. 100 Geestgronden, 13 (2006), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2006 | | pagina 4