In Geestgronden nrs. 1 en 2/3 van jaargang 2001 heeft een uitgebreid artikel gestaan over de zgn. Verkadebunkers in de duinen ten zuiden van Egmond aan Zee. Deze bunkers deden dienst als vakantiehuisjes voor personeelsleden van de cacao- en koekfabriek uit Zaandam. Niet alleen in het zuiden maar ook in het duingebied aan de noordzijde van Egmond (De Nollen) hebben lange tijd vakan tiehuisjes gestaan ten behoeve van personeel van verschillende Zaanse bedrijven. Uit het volgende blijkt wat Egmond heeft betekend voor veel fabrieksarbeiders uit de Zaanstreek. Adri Slegers VAKANTIE IN DE NOLLEN Omstreeks 1950 waren er veel Zaanse bedrijven die vakantiehuisjes lieten bouwen in de duinen van Egmond aan den Hoef. Dit waren o.a. Albert Heijn, Verkade, Simon de Wit, Duyvis, Cacao de Zaan, Wessanen en later ook Bruynzeel. Mijn vader werkte bij cacaofabriek de Zaan te Koog/Zaandijk, en zo gingen wij in 1950 voor het eerst een week met vakantie in Egmond. Voor die tijd was dat toch wel héél bijzonder, nog maar vijf jaar na de Tweede Wereldoorlog, toen de armoede nog steeds goed merkbaar was. In de beginperiode stonden er van Cacao de Zaan drie zomerhuisjes bij elkaar met de volgende namen: Luna, Astra en de Zaan; deze zijn op afbeelding 11 duidelijk zichtbaar. Het donkere gebouwtje op de voorgrond waren de drie 'pleeën', op z'n Zaans gezegd. De fecaliën werden opgevan gen in een zogenaamde stapelput waarna het wegzakte in het duinzand. Het vlakke gedeelte links op de foto was een veld waar bloembollen werden gekweekt. Later werd dit terrein ingericht als het Bruynzeelkamp met veel huisjes, een kantine en een professionele keuken. Voor de vakantiegangers werd door een kok warm eten gekookt. Rond etenstijd werd er een bel geluid en konden de mensen hun eten in stapelpannetjes ophalen. 124 Geestgronden, 13 (2006), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2006 | | pagina 28