zijnen behoeve reets hebben betaalt ende verstreckt tot zijne opvoedinge Blijkbaar hadden Jan Swart en zijn vrouw na het overlijden van hun zoon Jan in 1714 de zorg voor hun kleinkind op zich genomen. Alle overige goederen zouden toevallen aan de langstlevende van beide echtelieden 'omme daar mede te doen ende te handelen naar desselfs gelieven en wel gevallen, sonder tegenseggen van iemant'. Hierop werd echter een uitzon dering gemaakt. De langstlevende mocht de herberg de Vergulde Wagen in Egmond aan Zee aan niemand anders verkopen, of geheel of gedeeltelijk vervreemden of belasten, als aan hun zoon Dirck, behalve als die akkoord zou gaan met de verkoop. Verder werd vastgesteld dat Dirck de herberg de Vergulde Wagen al voor hen beider overlijden in gebruik mocht nemen mits hij dan 2.100 gulden in de boedel van de langstlevende zou inbrengen. Zij lieten dit ter keuze van Dirck. Of hij van dit recht gebruik heeft gemaakt is niet waarschijnlijk omdat uit de overige stukken blijkt dat hij in de her berg het Rode Hart in Egmond aan den Hoef woonde. Mochten beide echtelieden komen te overlijden dan zou hun kleinzoon Jacob 800 gulden erven en de rest zou worden verdeeld over hun beide kinderen, Dirck en Leuntje, of hun nazaten. Als voogden over de nog minderjarige Jacob Jansz. Swart werden naast hun zoon Dirck ook de broer van Jan Swart, Jop Jansz. Swart en zijn zwager Arien Gerritsz. Haacken, beide uit Wijk aan Zee aangesteld. N.B. Annetje Jacobsdr. Visbeen tekende het testament met een kruisje, wat betekende dat zij analfabeet was, Jan Swart zette wel een handtekening. Jan Swart is waarschijnlijk in 1729 in Egmond aan Zee overleden. Zijn laatste aankoop was op 25 juni 1727, toen kocht hij de Rietkamp, een 2361 roe groot hondsbos, gelegen in de Sammerpolder (afb. 8). Het werd verkocht door de erfgenamen van Dirk Jacobsz. Schuytvoerder en Aalbertje Cornelisdr. voor een bedrag groot 230 gulden en 6 stuivers. In april 1729 wordt er in een notariële akte gesproken over de weduwe van Mr. Jan Swart, hij was toen dus al overleden. Zijn echtgenote ten slotte overleed op 25 augustus 1731 Geestgronden, 13 (2006), nr. 4 119

Geestgronden - Egmonden | 2006 | | pagina 23