de chirurgijns uit de behandeling van zweren en ontstekingen, het trekken van tanden en kiezen, de verzorging van botbreuken en de genezing van inwendige ziekten. Een chirurgijn genoot aanzien in een gemeenschap, hij behoorde vaak tot de welgestelden van een dorp en maakte soms als schepen deel uit van het dorpsbestuur of had een andere openbare functie. Of Jan Swart een openbare functie heeft bekleed weten we niet, waarschijnlijk is dit niet omdat hij katholiek was. Hierdoor kwam je in de door de gereformeer den gedomineerde Republiek niet of nauwelijks in aanmerking voor een pub liek ambt. Wel is het aannemelijk dat hij, gezien de aankopen die hij deed na zijn veertigste, op latere leeftijd welgesteld was. Op basis van de boeken van W.J. van den Berg en de stukken uit de archieven van het Regionaal Archief in Alkmaar hebben we getracht het leven van Mr. Jan Swart enigszins te reconstrueren en zijn belevenissen op een rijtje te zetten. Naast zijn beroep als chirurgijn was Jan Swart ook actief als reder (vissersschepen die op har ing visten onder de kust van Engeland) en als herbergier, dit laatste werd hij door zijn aankopen van herbergen. Mr. Jan Swart was namelijk ook actief op de onroerend goed markt wat blijkt uit de talrijke aan- en verkopen van onroerend goed. Hierbij legde hij een opvallende voorkeur aan de dag voor herbergen en taphuizen, een voorkeur die we ook terugvinden bij de latere generaties Swart in Egmond-Binnen. Omdat dit artikel wel erg lang zou wor den als we over alle belevenissen van Jan Swart zouden verhalen zullen we ons beperken tot de aan- en verkopen van de herbergen en taphuizen en tot zijn testament, wat hij samen met zijn vrouw liet opstellen door de notaris. De aan- en verkopen De reeks van aan- en verkopen begint op 1 mei 1698, als Jan Swart veertig jaar is, met de aankoop van de herberg de Vergulde Valck met erf, paarden stal en wagenhuis daarachter, in Egmond aan Zee. De herberg c.a. werd aangekocht voor een bedrag van 3.215 gulden. Een voorwaarde bij de verkoop was wel dat de koper (Jan Swart) gehouden was zijn bier te halen uit de huysinge genaamd de EenhoornDeze Eenhoorn was van Cent Jansz. De Jongh, oud burgemeester van Egmond aan Zee en voor de helft eigenaar van het verkochte. De herberg lag aan de Voorstraat (afb. 6). Waarschijnlijk om de concurrentie te beperken kocht Jan Swart nog geen twee jaar later, op 22 maart 1700 het huis met erf en stalling genaamd het Geestgronden, 13 (2006), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2006 | | pagina 16