De familie Swart is geen onbekende in de Egmonden. Café Swart oftewel "Het Wapen van Egmond-Binnen" werd tot voor kort gerund door deze Egmondse familie. Rita Bijl en Arnoud Leijnse gingen op zoek naar de oorsprong van de familie Swart. Dit voerde terug tot het midden van de 17-de eeuw. Rita Bijl Aarnout Leijnse MR. JAN SWART, CHIRURGIJN TE EGMOND AAN ZEE Inleiding Al enige tijd zijn wij bezig om genealogisch onderzoek te doen naar de voorvaderen van de in Egmond-Binnen en Egmond aan den Hoef wonende familie Swart. De directe aanleiding daartoe was onze nieuwsgierigheid naar de oorsprong van café Swart (tegenwoordig het Wapen van Egmond Binnen), waarvan de laatste kastelein/eigenaar Theo Swart inmiddels met pensioen is. De oudste vermelding van de naam Swart die wij in de archieven zijn tegengekomen dateert van 26 januari 1631. Deze vermelding heeft betrekking op de aflossing van een hypotheek op een huis en twee stukken land, groot 1400 roe, de latere hofstede Vredesteijn, door een zekere Jan Gerritsz. Swart, zoon van Gerrit Cornelisz. Swart. Deze Gerrit Cornelisz. Swart, die waarschijnlijk voor 1600 geboren is, heeft naar het zich laat aanzien twee zonen en een dochter gehad. In de archieven wordt er namelijk naast Jan Gerritsz. Swart nog gesproken over Vrederik Gerritsz. Swart en Trijntje Gerritsdr. Swart. Al deze Swarten worden genoemd in relatie met transacties in Egmond-Binnen. Echter of deze Swarten familie zijn van de huidige in Egmond-Binnen en Egmond aan den Hoef wonende families Swart is twijfelachtig en niet door ons vast te stellen. Wel familie is Jan Jansz. Swart, die in 1694 opduikt in Egmond aan Zee. Uit het testa ment van deze Jan Swart, opgemaakt in 1727 (maar daarover later meer) blijkt dat hij een broer had, Jop Jansz. Swart genaamd, die in Wijk aan Zee woonde. Verder onderzoek zal moeten aantonen of de familie Swart welke wij hebben onderzocht wellicht daar vandaan komt. 110 Geestgronden, IJ (2006), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2006 | | pagina 14