initieert elkaar juist', zo weerschreef hij die kritiek. Egmond aan Zee her bergt met zijn 3000 zielen veel vakmensen, het dorp ligt helemaal aan zee, maar de voor de deur liggende bron die het hele jaar werk geeft, wordt niet benut. En het toerisme geeft maar voor zeer korte tijd werk. Ook op de eerste Egmondse handelstentoonstelling In 1938 werd in de Vergulde Valk een handelstentoonstelling gehouden. Daar namen Egmondse winkeliers en ook zaken van buiten Egmond aan deel. Ik was toen acht jaar. Nog herinner ik mij dat ik met vader Belleman daar drukwerk bracht voor de standhouders, waaronder Jan Groot die er zijn fietsen showde. Ik zag een reclame, waarop een jochie glunderde met zijn fonkelnieuwe fiets. Pietje Pelle met zijn Gazellestond er te lezen. Ik weet het nog goed. Ik wou dat ik Pietje Pelle was. Uit een vergeeld Contact kon ik opmaken dat vader Belleman ook een hoe veelheid drukwerk bracht voor zijn eigen stand. Hij maakte reclame voor het Contact, waarin men kon lezen over 'zijn' haven in Egmond aan Zee. Het aantal abonnementen nam sterk toe en op die tentoonstelling werden de plannen druk besproken. Het plan was zo dom nog niet, vond men toen. Hij verspreidde folders met de slogan: 'Egmond is er niet voor de Noordzee, maar de Noordzee is er voor Egmond Tijdens een opvoering van het plaatselijke gezelschap 'Egmond Vooruit' lag er een hoop zand op het toneel, waarin een derper stond te spitten. Het was doodstil in de zaal, totdat er een oud-visser verscheen die vroeg: "Joi, wat voer jij oit?" "WelT zei de diepspitter, "ik ben elegaar oit'elepeld, ik graaft een ave en nou mot je gaan want ik mot ofmake om op tijd klaar te komme. Aars krijg ik van Belleman op me lazer. Maar de haven kwam er niet Het idee leefde, maar er zou geen haven komen. Tot slot van zijn artikelen reeks schreef vader Belleman in juli 1938 een brief aan de Staten Generaal. En hij richtte een schrijven aan koningin Wilhelmina, gedateerd 20 januari 1939. 106 Geestgronden, 13 (2006), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2006 | | pagina 10