Noten (1) een horizontale band met schilder- of beeldhouwwerk, mozaïek of soortgelijk om een muurvlak in te delen of te begrenzen (2) een sterk versoberde trapgevel waarvan alleen de bovenste trap is overgebleven (3) rechtopstaand grafmonument die tegen een zuil of wand is geplaatst (4) tegenhanger; twee schilderijen die bij elkaar horen worden pendanten genoemd Naschrift redactie Waarom zou op het adres Oudezijds Voorburgwal 18 (voorheen nr. 22) een gevel steen met een afbeelding van het Slot op den Hoef zijn ingemetseld? Er moet, via de architect of de bewoner, dus een link met Egmond te maken zijn. Omdat de architect vaak handelde in opdracht van de toekomstige bewoner en zich geen vrijheden met betrekking tot een gevelsteen kon permitteren, richten wij ons op de bewoner. Het huis in Amsterdam wordt gedateerd op ca. 1615. Nu woonde in Egmond aan den Hoef, recht tegenover de slotruïne (nu het huis van de familie Groot, Slotweg 44), ene Dirck Joosten Rijscamp (1592-1654) Voor zover valt na te gaan was deze Dirck de enige zoon van de zeer welgestelde en vooraanstaande Joost Adriaansz. Rijscamp. Dirck Joosten Rijscamp vertrok op jonge leeftijd naar Amsterdam alwaar hij een aardig fortuin verdiende en in 1620 huwde met Catharina van Chanu, doch ter van houtkoper Jan Hectorsz. van Chanu. Dirck was van beroep koopman, touw slager en reder. Het vak van touwslager moet hij hebben geleerd in Egmond aan den Hoef alwaar vader Joost Rijscamp een aantal lijnbanen bezat. Dirck was ver mogend en moet in staat zijn geweest een royaal huis voor hem en zijn vrouw te laten bouwen. Als het huis inderdaad uit 1615 dateert dan zal Dirck ten tijde van de bouw dus 23 jaar zijn geweest. In 1620 echter woonde Dirck nog op het huidige Damrak. De datering echter correspondeert vrijwel met het huwelijksjaar. Het blijft speculeren of Dirck Joosten Rijscamp inderdaad eigenaar van het huis is geweest. Mogelijke kunnen oude kadastrale gegevens van Amsterdam hierop nog een antwoord geven. Het zou echter zeer wel mogelijk geweest kunnen zijn dat het deze Dirck, is geweest die als (jeugd)herinnering aan het kasteel in Egmond aan den Hoef waar hij als kind tegenover woonde (hoewel het kasteel 19 jaar voor zijn geboorte was verwoest maar wat zijn vader Joost Adriaansz Rijscamp dus nog wel gekend moet hebben), een gevelsteen met daarop een afbeelding van het slot heeft laten aanbrengen. De gegevens over de familie Rijscamp zijn afkomstig uit de serie artikelen over deze familie door Jos Hof en Willem van Leeuwen. (Geestgronden jrg. 3, nrs. 1, 2 en 3/4, jrg. 5 nr. 3/4 en jrg. 6 nr. 92 Geestgronden, 13 (2006), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2006 | | pagina 52