vorige kapel afgebrand was, legde Jan II van Egmond (gehuwd met Maria van Arkel) de eerste steen. Dit heuglijke feit is gememoreerd op een steen met inscriptie, die ingemetseld is boven de westelijke ingang van de huidi ge kerk. De 15de-eeuwse kapel werd in 1573, tegelijk met het slot, groten deels verwoest. In 1633 werd, met gebruikmaking van het overgebleven koorgedeelte, de huidige kerk gebouwd. In het koor is nu nog de rijk bewerkte zerk te zien van Jan II van Egmond, die in 1451 overleed. Ook is er een marmeren epitaafvoor de in 1717 gestorven Amsterdamse burge meester Nicolaas Witsen. Een tiental torentjes Op het eerste gezicht lijkt de voorstelling van het slot met al die torentjes op fantasie te berusten. Het is niet erg waarschijnlijk dat een kasteel er zo uitgezien heeft. In de studieverzameling van het Rijksmuseum is echter een schilderij aanwezig van de Alkmaarse kunstenaar Nicolaas Jaeobsz van der Heek (1575/81-1652), getiteld 'Gezicht op het kasteel te Egmond aan den Hoef'. Dit werk toont een opvallende gelijkenis met de voorstelling op de gevelsteen. Het paneel is niet gedateerd, maar het pendant4 - een gezicht van de Abdij van Egmond - draagt het jaartal 1638. We kunnen dus met enige zekerheid aannemen dat het gezicht van het kasteel ook uit dat jaar stamt. Vergelijken we nu de gevelsteen met het schilderij, dan zijn opeens alle details van het reliëf duidelijk en blijkt dat de steenhouwer zeer exact Afb. 25 Het schilderij van de Alkmaarse schilder Nicolaas Jaeobsz van der Heek getiteld 'Gezicht op het kasteel te Egmond aan den Hoef 90 Geestgronden, 13 (2006), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2006 | | pagina 50