de Voortrappen en Kinhem (eene beek bij Alkmaar) toe." Dicht bij dit St. Adelbertuskerkje liet graaf Dirk nu bouwen een houten klooster voor Benedictijner nonnen. Het werd door Dirk II vervangen door een steenen gebouw: de oorsprong der beroemde Abdij van Egmond, die ruim zes eeu wen stand hield! Op ongeveer Vb uur gaans Z.W. van Alkmaar, door dichte bosschen omge ven, verhieven zich hare trotsche muren en torens, 't Was een groot complex van gebouwen, door een zwaren ringmuur omgeven en aan 3 zijden door een gracht van den openbaren weg gescheiden. Van de afbeeldingen, die er van bestaan, wordt de groote schilderij in het aartsbisschoppelijk museum te Utrecht voor de meest betrouwbare gehouden. Wij geven er hier eene repro ductie van. 't Zou ons te ver voeren de geschiedenis der abdij uitvoerig na te gaan. De belangstellende lezer worde hiervoor verwezen naar het met veel zorg uit onderscheiden hulpbronnen samengestelde werk "De Regale" Abdij van Egmond" van den heer Bern. J.M. de Bont, uitgave C.L.v. Langerhuijzen, Amsterdam, uit welks rijken inhoud wij hier slechts enkele grepen doen. De lange reeks van abten (42) begint met Wonobaldus om te eindigen met Godefridus van Mierlo, 1573. Onder het bestuur van Athalardus, den 6d'" abt, werd ten N. van de abdijkerk eene parochie-kerk gesticht voor de omwonende geburen. Deze heette in de wandeling dan ook de Buurkerk (op de afbeelding der abdij de eerste toren links). Van de afbraak van het koor dier Buurkerk is het tegenwoordig Protestantsche kerkje opgetrokken (1836). Het middenschip was reeds in 1589 ingestort, 16 jaren dus na de verwoesting der abdij. Omstreeks 1125, onder abt Anselmus, verslapte de kloostertucht en kwamen vele kostbare goederen in vreemde handen. Echter werd in dien tijd de boekerij aanmerkelijk uitgebreid en de abdij kerk, na gedeeltelijke afbraak, belangrijk vergroot. Krachtens hare heerlijke rechten had de abdij weldra voor regeling der wereldsche zaken advocatennoodig en zoo stelde abt Wouter (12e eeuw) als zoodanig zekeren Berwout aan. Tot belooning voor zijne diensten bij den herbouw der kerk werd hem eene hoeve met een zestal woningen en land geschonken. Berwout stichtte op dien hof een slot; later het geduchte kasteel der Heeren van Egmond op den Hoef. In 1486 verhief Keizer Maximiliaan de heerlijkheid tot een graafschap. De 80 Geestgronden, 13 (2006), nr. 213

Geestgronden - Egmonden | 2006 | | pagina 40