zee sprong, mijnheer, aldus de schipper, toen haalde hij uit zijn bultzak het portret van zijn vrouw en zoende het, dat we allen wel als kinderen konden huilen en we poogden met zijn allen hem van zijn voornemen terug te bren gen, doch hij rukte zich van ons los en was in den donkeren nacht in den bruischende branding verdwenen eer wij hem opnieuw konden grijpen. Toen kregen we een meer aaneengeschakeld verhaal omtrent het gebeuren. De stoomtrawler was uit den koers geraakt en gestrand op de rotsen bij Flamborough Head. Direct na den geweldige stoot, dien men gevoeld had, begon het schip reeds water te maken en over te hellen, zoodat na enkele minuten de verschansing aan stuurboord onder water stond en de branding der rotsen de wit schuimende zeeën over het dek deed slaan en de logiezen en de machinekamer onder water zetten. Het was middernacht te half drie. Men begreep, dat alle pogen om het schip van de rotsen te krijgen vergeefs zou zijn en de greep naar alle mid delen om aandacht van kustbewoners of van andere schepen te trekken. De aanwezige voorraad vuurpijlen werd afgestoken, waarvan echter het merendeel het land niet bereikten, doch een enkele over de rotsen het land naderde. Nochtans schijnt men deze niet opgemerkt te hebben, althans geen redding daagt daarop. Toen begon men al wat brandbaar was aan de vlammen prijs te geven, doch ook deze noodseinen werden blijkbaar niet opgemerkt. Redding bleef uit en hoe langer hoe meer begon het schip te breken en tus sen de rotsen weg te zakken. Bij het ontsteken der vuren had men op gerui me afstand een hooge rots uit zee zien opsteken en toen een der vuurpijlen het land bereikte had men tusschen de bruisende branding de voet van de rots op gemerkt. Hierop bouwde Arie Zwart zijn reddingsplan. Hij wilde den voet van de rots trachten te bereiken en door middel van lijnen verbinding met den wal trachten te verkrijgen. Hij bond zich een zwemvest om het naakte lichaam en bevestigde daaraan een dunne vischlijn. Hij zoende de foto van zijn Geestgronden, 13 (2006), nr. 2/3 71

Geestgronden - Egmonden | 2006 | | pagina 31