Regionaal meldpunt Alkmaar De gegevens werden telefonisch doorgegeven aan het regionaal meldpunt in Alkmaar. Hier werd de informatie door 'plotters' op een grote landkaart weergegeven. Een van deze voormalige plotters is Simona Sander. Zij vertel de het volgende: ''Als vrijwilliger heb ik een paar jaar als plotter gewerkt bij het Korps Luchtmacht Dienst, dit was een onderdeel van de gewone Luchtmacht. De keuring om daar als vrijwilliger aangenomen te worden was heel streng, er was zowel een fysieke keuring als een screening wat betreft mogelijke communistische sympathieën. Elke dinsdagavond ging ik naar het Schermereiland in Alkmaar naar het gebouw van het Korps om vliegtuigpo sities op een kaart te zetten. We zaten dan met 8 plotters om een grote vier kanten tafel, van ongeveer 3 bij 3 meter, waarop de kaart van Noord Holland was weergegeven met daarop de posities van alle uitkijkposten. Elk van ons had een koptelefoon op waarmee we contact hadden met één van deze uit kijkposten. Er stegen dan vliegtuigen op van vliegveld de Kooi en Valkenburg. Deze moesten worden herkend door de mensen op de uitkijkpos ten. Als er een vliegtuig werd waargenomen kregen wij de positie, de hoogte, de richting en het type vliegtuig door. Ons werk was dan om een pion in de vorm van een vliegtuig op de juiste positie op de tafel te zetten. We gebruik ten verschillende kleuren pionnen om de hoogte waarop het vliegtuig vloog weer te geven. Hoe het type van het vliegtuig op de piottafel werd aangege ven weet ik niet meer. Voor elk geregistreerd vliegtuig bleven maximaal 4 pionnen op de tafel staan. Op de galerij, boven ons, zaten schrijvers die een goed zicht op de piottafel hadden. Zij noteerden de gegevens op grote vellen papier, zodat van ieder vliegtuig de bewegingen die zij de hele avond uit voerden konden worden gevolgd. Hoewel de sfeer tijdens gewone oefeningen informeel was, was het volgen van de vliegtuigen een uiterst serieuze zaak. Werd er echter geoefend in NA VO verband dan moest alles volgens de regels en dan zaten ook wij, de vrijwilligers, in uniform. Er werden hoge eisen aan ons gesteld, regelmatig moesten we naar vliegveld de Kooi voor lichamelijke training en voor cursussen. Zowel de mannen op de uitkijkposten als de plot ters waren allemaal vrijwilligers, maar wel met een dienstverband en alles dat daarbij hoort bij de Luchtmacht, zoals een medische keuring, lichamelij ke trainingen, oefeningen in NAVO verband enz." 66 Geestgronden, 13 (2006). nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2006 | | pagina 26