Korps Luchtwachtdienst In Nederland leidde de dreiging van de Koude Oorlog onder meer tot het oprichten van het Korps Luchtwachtdienst (KLD) in 1950. Het KLD had de taak 'om door middel van uitkijk- en luisterposten vijandelijke vliegtui gen waar te nemen en aldus gegevens te verstrekken, welke nodig zijn om vijandelijke luchtaanvallen te kunnen bestrijden en de eigen troepen en de bevolking tijdig te kunnen waarschuwen voor naderend luchtgevaarHet ging om het signaleren en volgen van vijandelijke vliegtuigen die op een hoogte van minder dan 1500 meter overvlogen. De toenmalige radartech niek was nog niet gevoelig genoeg om laagvliegende vliegtuigen te signale ren. Het was daarom noodzakelijk laagvliegers op zicht en het gehoor op te sporen en te volgen. Het systeem dat hiervoor werd opgezet was gebaseerd op ervaringen in Engeland, waar het luchtmachtonderdeel Royal Observer Corps tijdens de Tweede Wereldoorlog goede resultaten had behaald. Tussen 1950 en 1960 werd over heel Nederland verspreid een net van 276 luchtwachtposten opgezet. De afstand tussen deze posten bedroeg nooit meer dan 16 km, omdat 8 km de maximale afstand was waarop met het gehoor vliegtuigen konden worden gelokaliseerd. Het gehoor was immers van groot belang bij weersomstandigheden met beperkt zicht en in de nacht. De observatieposten werden bemand door vrijwilligers uit de burger bevolking. Drie of vier observatieposten vormden samen een kring en had den onderling telefonisch contact. De posten gaven hun meldingen door aan een regionaal meldpunt, het luchtwachtcentrum, waarvan er in Nederland acht waren. De luchtwachtpost in Egmond had de codenaam 4S2 (Simon 2) en maakte deel uit van een kring van 3 wachtposten, Simon 1 was gelegen in Wijk aan Zee en Simon 3 in Krommeniedijk. In vredestijd werden de wachtposten alleen bemand tijdens oefeningen, maar in oorlog en bij oorlogsdreiging waren er permanent twee luchtwachters aanwezig met een dienst van drie uur. In totaal waren er 5.200 personen bij de KLD betrokken, merendeels vrijwilligers, waarbij de mannen de posten bezetten en vrouwen in de meidcentra werkten. 64 Geestgronden, 13 (2006), nr. 213

Geestgronden - Egmonden | 2006 | | pagina 24