een Op de ochtend van zondag 28 september 1947 moesten er jongens van het der- basiskamp Karangdoeren naar de voorpost Setoegoer gebracht worden, irijf Gerrit hoefde niet mee op deze opdracht en hoefde ook niet zelf te rijden, i bij Omdat de jongen die voor de bewaking mee moest een nogal zware nacht eal- achter de rug had, nam Gerrit vrijwillig zijn plaats in. Tijdens die rit naar iaar Setoegoer kwamen zij door gevaarlijk gebied waar pemoeda's (Indonesische taar guerrilla's) actief waren. In de weg waarover het Nederlandse konvooi zich de verplaatste hadden zij een overgebleven Japanse vliegtuigbom ingegraven, liek Toen de Jeep van Gerrit deze plaats passeerde werd de bom van afstand der. met een trekdraad tot ontploffing gebracht. Deze vorm van hinderlaag werd ient vaak toegepast. De brenschutter Cor van der Gaag en de geweerschutter Jaap Catsman waren op slag dood, Gerrit was zwaar gewond en overleed na enige tijd. De chauffeur Ries Oosterom overleed op 30 september in het St. Elisabeth Ziekenhuis te Semarang. De Jeep waarin zij reden was totaal verwoest. Gerrit Zentveld werd 35 jaar. Hij ligt begraven op het ereveld Candi in Semarang, vak D, grafnummer 221 1) Het Indonesche woord pelopor betekent "verkenner, pionier". In historische context wordt het ook wel gebruikt om Indonesische antikoloniale strijders mee aan te duiden. Gedurende de Indonesische onafhankelijkheidsstrijd waren er verschil lende strijdgroepen actief, waaronder de TNI in van meet af aan door de nationalisten gecontroleerde gebieden en de pelopors in gebieden in handen van de Nederlanders. Dit onderscheid werd en wordt door veel Nederlanders niet herkend, waardoor de term vaak ten onrechte wordt gebruikt, vaak in verbasterde vorm (ploppers, peloppers). veld sn) nr. 1 Geestgronden, 13 (2006), nr. 1 33

Geestgronden - Egmonden | 2006 | | pagina 35