Politieke ontwikkelingen Toen op 15 augustus 1945 met de Japanse capitulatie een einde aan de Tweede Wereldoorlog kwam, doemde voor Nederland alweer een nieuw conflict aan de horizon op. Op 17 augustus 1945 riep Ahmed Soekarno namelijk de Republiek Indonesië uit. Nederland was het niet eens met het uitroepen van de onafhankelijkheid na de Japanse capitulatie, en bezette alle eilanden behalve Java en Sumatra Op laatstgenoemde eilanden waren doorlopend schermutselingen tussen Nederlandse en Republikeinse troe pen. Overigens was er ook hevig verzet in andere delen van de Indische Archipel. Uiteindelijk kwam er een wapenstilstand en werd onderhandeld over een politiek akkoord, wat op 15 november 1946 uitmondde in de Overeenkomst van Linggadjati. Nederland beloofde het gezag van de repu bliek over Java, Madura en Sumatra te erkennen. De republiek zou een deelstaat worden van de Verenigde Staten van Indonesië, die uiterlijk op 1 januari 1949 zou worden opgericht en met Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen een unie zouden vormen. Aan het hoofd van deze unie zou het Nederlandse koningshuis staan. De rest van Nederlands-Indië (dus behalve Java, Madura en Sumatra) zou gewoon Nederlandsch-Indië blijven. Ondanks de overeengekomen wapenstilstand pleegden Republiekeinse troepen herhaaldelijk aanslagen en overvielen zij kamp ongs. De Nederlandse troepen reageerden hierop met tegenmaatregelen. De Nederlandse politiek gaf een andere uitleg aan het akkoord dan de Republiek Indonesië en zegde het akkoord op 20 juli 1947 op. Hierop volg de de eerste politionele actie (21 juli—5 augustus 1947). Het door generaal Simon Spoor opgestelde operatieplan 'Product' zou zorgen voor de bezet ting van de belangrijke economische gebieden in het westen en oosten van Java, waarbij Jogjakarta (Yogyakarta), de zetel van de Republikeinse rege ring, ongemoeid zou worden gelaten. Dat was met het oog op de hoge kos ten die de strijd met zich meebracht. Deze operatie leidde inderdaad tot de bezetting van grote delen van Java en Sumatra, doordat het Republikeinse leger (TNI) slechts zwakke tegenstand bood. Niettemin bleef er sprake van guerrilla-acties door de TNI en buiten het in 1945 door de Republiek gecontroleerde gebied door de Pelopors'). Door ingrijpen van de Verenigde Naties (VN) werd echter een staakt-het-vuren afgekondigd (in januari 1948 24 Geestgronden, 13 (2006), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2006 | | pagina 26