niet missen. Op 'n dag toen mijn vrouw en ik niet thuis waren, kregen we huiszoeking door twee Duitse soldaten en ze namen een fietsband, die op zolder hing, in beslag. Aaf was erbij en ze heeft die mannen te verstaan gegeven: 'Die fietsband is van de dokter en die krijgen jullie niet!' Ze trok de band uit de handen van de soldaat en die kerels waren zo verbouwereerd dat ze met lege handen vertrokken. Vele jaren na zijn vertrek uit Egmond was dokter Moons met zijn oudste dochter Marijke, die al heel lang in de V.S. woont, terug in Egmond. "We reden wat rond en zagen Aaf, die getrouwd was met Jan Hopman, ramen zemen in Egmond aan Zee. Ineens zag ze ons staan en ze was een en al huilbui, zo blij was ze met het weerzien van Marijke na al die jaren. Kamp Amersfoort Dokter Moons: "In 1943 kwam er een oekaze van de NSB dat wij artsen lid moesten worden van een NSB-artsenorganisatie. De artsen waren onder gronds goed georganiseerd en wij besloten om niet te tekenen. Als repre saille zijn toen een groot aantal huisartsen en specialisten opgepakt waar onder Dokter Belonje uit Egmond aan Zee en ik. Door de plaatselijke poli tie - het waren prima kerels - zijn we een paar uur tevoren gewaarschuwd, zodat we konden onderduiken. Maar we besloten om dat niet te doen en we zijn naar kamp Amersfoort gevoerd. Daar moesten we alles afgeven, kre gen klompen en gevangeniskleren aan, ons hoofd werd kaalgeschoren en we kregen 'n nummer. Het was 'n vervelende tijd. We kregen er heel slecht te eten. Een keer in de week groente: een halve komkommer van het Rode Kruis. Opnieuw werd ons gevraagd om te tekenen en weer weigerden we, maar na 'n week of vijf zijn we toch vrijgelaten. De treinen gingen nog en vanaf Heiloo liep ik naar huis. Daar werden bloemen gebracht van een patiënt die op de Zeeweg woonde en mij herkend had. Grijze muizen Dokter Moons vertelt verder: "Op een nacht in 1944 stonden er twee vreemde meiden aan de bel. Ze waren afkomstig uit de bunkers in de Vossendal en één ervan moest bevallen. Laat ik ze maar 'grijze muizen noemen. Zo werden vrouwen die het met de Duitsers hielden in die tijd ook 14 Geestgronden, 13(2006nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2006 | | pagina 16