water dampen en het meer oplichten. In zijn licht worden de meeuwen onzegbaar schoon. De zon lokt narcissen en vlier, hyacinthen en krokussen, gladiolen en dahlia's in duizend kleuren en vormen uit het zilveren zand. Voor de schilders laat hij de rode daken gloeien, laat ze oplichten in de geheimste hoekjes van de oude steden, verguldt de schuiten, fabrieken en zeilen. Hij kijkt neer op de molens en gaat plat op de grond liggen, om onder de bruggen door te kijken. De zon strijkt over iedere duinhalm en over ieder kinderkopje. Hij pakt de kuiten van de schelpenvissers en heeft plezier in de nekken van de Zandvoortse vissersvrouwen. Haastig ver schijnt hij aan zee en geduldig waadt hij door de Amsterdamse grachten. Hij strijkt de schilder over de rug en lacht hem toe in zijn gezicht. Vaak plaagt hij hem door zich onzichtbaar te maken. Dan danst hij een ballet van kleuren achter duizend sluiers, net als in Venetië. De zon van Holland - laten de schilders en de volkskunstenaars dit voor altijd in hun hart bewaren! - kent geen armoede, geen honger, geen ver moeidheid. De zon van Holland laat het gezicht van Europa stralen in over eenstemming met het collectieve kunstenaarsgeweten van alle Europese schilders. De zon van Holland is de vader van Rembrandt, Jan Steen, Vermeer, Terborg, van Frans Hals en van Gerard Dou. Hij heeft de duizend grote schilders van dit land in zijn hart gesloten en zal iedere kunstenaar die Afb. 26: Erwin Bowien in Parijs 1964 Geestgronden, 12 (2005), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2005 | | pagina 40