formeert in een hogere werkelijkheid. In de ziel van de meester wordt het innerlijk beeld tot een waarheid die voor alle mensen gelden, maar zijn talent moet zich helaas tevreden stellen met de uitdrukking van zijn goede, maar zwakke gevoelens. Voor het huis van de houtsnijder ligt de tuin van de burgemeester. Daar kwamen we langs. "Hoe gaat het met je schilderles? Is mevrouw nog ijve rig?" "O, zomers zitten we achter de volière, voor de grote borders. Het zijn vooral margrieten. Mevrouw draagt een witte hoed en een zwart jasje, je kent het wel!" "Kan ze dan een beetje tekenen?" "De vogels - je weet dat de burgemeester ornitholoog is - schilderen we niet. We schilderen de bloe men en de vlinders en op regenachtige dagen gaan we het huis in. Op de piano staat een zeearend die een poging doet op te stijgen - die heb ik een keer bijna levensgroot in pastel gemaakt. Ik vind dat het 'opgezette' er toen af was." "Vindt de burgemeester het leuk als je zo'n tekening maakt?" "Dat weet ik niet. Ik heb nog nooit zo'n zwijgzaam mens ontmoet. Hij is een gewetensvol ambtenaar, ook daarin lijkt hij op Willem de Zwijger." Intussen bereikten wij de gasfabriek aan de rand van de duinen. De zon stond hoog en helder aan de hemel en deed de verste duinenrijen oplichten. De Koningshoeve straalde rood, de sneeuw was achter het pyramidevormi- ge dak gewaaid en de beschuttende wand van de dubbele rij bomen om de boerderij heen, tekende zich zwart af tegen de lichte vlakken van de grond. De weg, die verstevigd was met stenen van de oude ruïne van Egmond, voerde door duinen en polders. We lieten de boerderijen achter ons, ruiters kwamen ons tegemoet. Ze bevolkten het oude Ruisdael-schilderij met figu ren van Van de Velde, en pas toen ze vlakbij waren zagen we dat het niet Michiel de Ruyter was die terugreed naar zijn oudedags-huisje. Al gauw kwamen we ook langs het derde en laatste Egmond. Egmond-Binnen Het nieuwe klooster, dat op de ruïnes van de oude abdij gebouwd is, toren de met het hoge dak ver boven het land uit. Wij hadden het klooster al lang achter ons gelaten, toen er een groep monniken aankwam. Aangezien ze mij vaak hadden gadegeslagen als ik aan het werk was, bleven ze even staan praten. Hun vredige, ontspannen gezichten gaven ons het eigenaardi ge gevoel in een voorbije eeuw te leven. De hoge duinen bieden beschutting aan kunstenaars en dichters, filosofen, monniken en geesteszieken, - en aan bloemenkwekers en kooplieden, die rentenieren van hun in den vreemde verdiende vermogen. Geestgronden, 12 (2005), nr. 2/3 85

Geestgronden - Egmonden | 2005 | | pagina 37