Bowien e.V. opgericht. De jongere zus van Hans Theodor en Günther Heinen, Bettina. werd meester-leerling van Bowien. Momenteel is zij voor zitter en President van de Freundenkreis Erwin Bowien e.V. Erwin Bowien verbleef o.a. bij de familie Groot aan de Slotweg 44 in Egmond aan den Hoef. Hij zette zijn belevenissen, in het Duits, op papier. De tekst werd de familie Groot onlangs toegestuurd door de "Freundenkreis Erwin Bowien e.V.". Marga de Jonge vertaalde voor Geestgronden deze tekst. Het geeft een aardig beeld van de Egmonden door de ogen van de Duitse schilder. ERWIN JOHANNES BOWIEN EEN DUITSE SCHILDER IN DE DRIE EGMONDEN Egmond aan den Hoef Bakker Staartjes had het mooie kleine wittebrood op de toonbank gelegd, hij onderbrak zijn bakkerspraatje en liep weg om zijn laatste schilderij te halen, oude huizen aan de weg naar de kerk. Het met witte lijnen afgezette blauw van een houten opbouw zonder ramen, had hem getroffen. Achter het witte vlak van de weg, langs een bladerloze linde, werd de blik van de kijker zacht geleid naar de rode muur, de blauwe wand en het besneeuwde dak. "Dat heb je leuk gedaan, Staartjes! Vooral dat blauw is goed gelukt, je ziet de jaren er in terug en het springt niet uit het schilderij. Maar voor de bomen moet je echt meer tijd nemen: vruchtdragende bomen, zoals appel en perenbomen duwen hun last naar boven, maar andere bomen dragen hun vruchten, zoals Roodkapje haar mandje, aan de arm, bijvoorbeeld dennen. Linden gaan nooit gebukt onder de last van vruchten. Zij hebben iets gees telijks, ze lijken op mooie vrouwen. En je moet geen al te grote werken maken. Op een groot schilderij wordt iedere fout een grofheid. Waar je kleuren ziet moet je een beetje overdrijven, want anders heeft een kleuren- foto meer kleur dan jij, en kleuren zien leer je pas in de loop van een heel leven. Waar jij nog zwart ziet, ziet het oog van de schilder violet en oranje. Van Dyck-bruin en kobalt, cadmiumrood en chroomoxyde-groen - geef me nog maar een reepje chocola!" Schel klinkt de deurbel van de bakkerswinkel in de heldere winterlucht. Aan de overkant van de straat is het huis van de schilder Huysman. Het hekje van de voortuin staat open. 82 Geestgronden, 12 (2005), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2005 | | pagina 34