V Van de heer Nico Groot (Herenweg 184, Egmond aan den Hoef) ontving de redactie een Duitstalig blad met daarin een artikel over de drie Egmonden. Het betreft hier het orgaan van de Freundenkreis Erwin Bowien e.V.. Bowien was een Duitse kunstschilder die eind jaren '30 in Egmond heeft gewoond en gewerkt. Het artikel beschrijft de Egmonden zoals hij deze destijds zag. Het arti kel werd voor Geestgronden vertaald door mevrouw Marga de Jonge. In de inlei ding van dit artikel wordt wat achtergrondinformatie over Erwin Bowien gege ven. Het vervolg is de vertaling uit het Duits van het artikel dat Erwin Bowien naar aanleiding van zijn ervaring in Nederland schreef. ERWIN BOWIEN 1899-1972) Inleiding Erwin Johannes Bowien werd op 3 september 1899 in Mülheim an der Ruhr (Duitsland) geboren. In de jaren '20 van de vorige eeuw volgde hij schilderlessen aan de kunstacademie in München. Tussen 1925 en 1931 verbleef Bowien in Solingen waar hij een innige vriendschap met het gezin van Hanns Heinen sloot. In het jaar 1932 vertrok Bowien naar Nederland om hier zee- en duinlandschappen te schilderen. Verder stonden de Nederlanders zelf (personen, gezinnen etc.) in zijn belangstelling. Zoals blijkt uit het bevolkingsregister van de gemeente Egmond-Binnen, liet hij zich hier op 24 mei 1935 inschrijven. Op de kaart, die zich in het Regionaal Archief te Alkmaar bevindt, staat als beroep vermeld; kunstschilder. Bowien arriveert in Egmond met in zijn gezelschap Günther Heinen (zoon van voorgenoemde Hanns Heinen) vanuit Alkmaar. Hij gaat wonen bij de familie Groot aan de Slotweg 44 te Egmond aan den Hoef. Later, op 31 januari 1936 voegt de broer van Günther, Hans Theodor uit Solingen zich Afb. 22: Erwin Bowien in Holland 1934 Geestgronden, 12 (2005), nr. 2/3 79

Geestgronden - Egmonden | 2005 | | pagina 31