in 1896 tot stand kwam. Initiator van de Boerenbond was Adelbertus Jansen, oud-hulponderwijzer van Egmond aan den Hoef maar inmiddels onderwijzer te Alkmaar, zonder zijn genegenheid voor de Egmonden te heb ben verloren. Op zondag 2 februari 1898 kwam, ook op diens voorstel en krachtige aanbeveling, Egmonds meest florerende instelling tot stand: een zogenoemde Raiffeisen-kas of Boerenleenbank. Op de vergadering waren vijftig man present. Onder de oprichters worden ondermeer genoemd de pastoor, hoofdonderwijzer Brouwers en onderwijzer Joh. de Wit. Op 4 mei 1908, vertrekt Adelbertus Jansen als onderwijzer naar Nibbixwoud alwaar hij is aangesteld als onderwijzer van bijstand op de Openbare Lagere School (Rijksschool). Dit heeft niet lang mogen duren. De nieuw gebouwde Roomsch Katholieke Parochiale School te Nibbixwoud (1909) heeft funeste gevolgen voor de Openbare Lagere School aldaar. Van de 84 leerlingen blijven er nog slechts 14 de Openbare Lagere School bezoeken. Na ruim een jaar, op 17 september 1909, wordt hem "op voordracht van de Minister van Binnenlandsche Zaken, gelet op artikel 41 der wet tot regeling van het lager onderwijs" eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan de openbare lagere school. Hem wordt een wachtgeld van fl. 760,- per jaar toegekend. Meester Jansen was een groot voorvechter van één school voor alle gezindten ondanks dat hijzelf rooms- katholiek was. RADICAL, een wonderlijk geneesmiddel Op I april 1912 verlaat Adelbertus Jansen Nibbixwoud en wordt wederom ingeschreven in Alkmaar. Hij was uitvinder van het geneesmiddel RADI CAL, het "eenig orgineel middel ter bestrijding van alle hoofd-onrein (o.a. kletskop')", in die tijd een veelvoorkomende aandoening. RADICAL was "het goedkoopst in gebruik, kleurloos, reukloos en gerechtelijk onder zocht." Het middel werd zelfs geëxporteerd naar Amerika. Door het succes probeerden velen het medicijn na te maken. In "Onze Courant" van 29 oktober 1910 staat een advertentie met de tekst: "Waarschuwing, Huismoeders Behoed u voor namaak, Radical alleen echt met de handte kening van A. Jansen op het etiket.Door een noodlottige gebeurtenis, een kind dronk uit een flesje RADICAL, was Adelbertus Jansen genoodzaakt zich voor de rechtbank te verdedigen. Hij verliest deze zaak omdat op het etiket niet stond vermeld dat de inhoud arsenicum bevatte. In de zaak was hij zijn eigen advocaat, ondanks de raadgeving van vele deskundigen, met Geestgronden, 12 (2005), nr. 2/3 75

Geestgronden - Egmonden | 2005 | | pagina 27