ander verkocht zodat op den duur alleen een ca. 368 ha. groot duingebied resteerde. In de Heerlijkheid Wimmenum werd nooit een landhuis of iets van dien aard door de familie Six gebouwd. De familie bleef in Amsterdam wonen en beschouwde hun gebied alleen als bron van inkomsten. Tegenwoordig zouden we over een belegging spreken. Leden van de fami lie Six hebben niet of nauwelijks in het gebied gejaagd. De jacht werd altijd uitbesteed of verpacht. Er werd slechts een jachtopziener c.q. beheerder van het terrein aangesteld. De laatste die deze functie bekleedde was Jaap (Joet) de Waard (1925-1996). Van de verkooptransacties werd in het familiear chief niets op papier vastgelegd, want aan administratie had de familie Six een broertje dood. Alle transacties gingen "uit het hoofd" en met "vriend schappelijke instemming". Voorgeschiedenis NAM en het boren naar gas In 1943 werd door het Shell-bedrijf Exploratie Nederland een olieveld bij Schoonebeek, Drenthe gevonden. Na deze vondst besloten Shell en Esso tot een gezamenlijke kapitaalinjectie in een nieuw bedrijf dat zich moest gaan bezighouden met de opsporing en winning van aardolie: de Nederlandse Aardolie Maatschappij, kortweg de NAM. Op 19 september 1947 werd de NAM opgericht. In 1948 vindt de NAM in Coevorden voor het eerst aardgas. Na de vondst in 1959 van het enorme gasveld bij Slochteren (Groningen) wordt ook gezocht naar kleinere velden. Die wor den met voorrang geproduceerd om het Slochteren-veld zo lang mogelijk te sparen, als appeltje voor de dorst. De locatie "Wimmenum" was ook zo'n veld. De boortoren te Egmond Zoals vermeld werd begin jaren '60 op meerdere plaatsen in Noord- Nederland gezocht naar gas. Tussen 1947 en 1964 werden reeds zo'n 150.000 zgn. "schotgaten" geboord of gespoeld. Van Noord-Holland was bekend dat de ondergrond dusdanig geologisch is opgebouwd, dat er reële kansen waren om aardgas aan te treffen. In eerste instantie werd dan ook een seismisch bodemonderzoek verricht. Aan de hand van geluidsgolven en de terugkaatsing hiervan werd een beeld verkregen van de verschillende lagen in de ondergrond. Op basis van de aldus verkregen seismische kaar ten werd beslist of het de moeite waard was om tot een proefboring over te gaan. Alleen een dergelijke proefboring (te vergelijken met een "kijkopera tie") kan uitsluitsel geven of er daadwerkelijk aardgas in een bepaalde gesteentelaag aanwezig is. Geestgronden, 12 (2005), nr. 2/3 63

Geestgronden - Egmonden | 2005 | | pagina 15