DE BOORTOREN IN DE WIMMENUMMERDUINEN (1) Inleiding Oudere inwoners van Egmond zullen zich vast en zeker nog goed kunnen herinneren dat er in de jaren zestig van de vorige eeuw in de duinen, even ten noorden van Egmond aan Zee, een boortoren heeft gestaan. Toen in februari 2002 in de media werd aangekondigd dat de winningslocatie in de Wimmenummerduinen zou worden opgeruimd, kwam het een en ander weer langzaam uit de vergetelheid naar boven. Ebt onderzoeken in de archieven van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) het Regionaal Archief te Alkmaar en het Historisch Archief van Piet Groen, bleek dat over het allereerste begin en de aanvang van de werkzaamheden nagenoeg niets is terug te vinden. De door ons gevonden gegevens waren echter interessant genoeg om het verhaal van de boortoren in deze uitgave van Geestgronden af te drukken. Voorgeschiedenis familie Six en het duinterrein Tot het jaar 1682 was de familie Van Coevorden eigenaar van de Wimmenummerduinen. In dat jaar kocht Jan Six, telg uit een patriciërsge slacht, de Heerlijkheid Wimmenum. De familie Six is afkomstig uit Noord- Frankrijk alwaar stamvader Charles Six in St. Omer was geboren. Als Hugenoten kwamen zij in de 16e eeuw naar Nederland en vestigden zich in en rond Amsterdam. De familie was al snel één der rijkste van Amsterdam en zij waren persoonlijk bevriend met Rembrandt van Rhijn, de beroemde schilder. De familie werd al spoedig in de adelstand verheven. Jan Six (1618-1700) was schepen (wethouder) en burgemeester (1691) van Amsterdam. Hij stond echter ook bekend als kunstkenner, kunstbeschermer en verwoed verzamelaar van allerlei kunstvoorwerpen. In het bezit van één der nazaten uit het geslacht Six, bevindt zich een zeer fraaie handgetekende kaart van Beeldsnijder. Hieruit blijkt dat het de fami lie Six nooit puur om het duingebied te doen is geweest. Volgens de bewus te kaart van Beeldsnijder omvatte de door Jan Six aangekochte Heerlijkheid Wimmenum naast de duinen, een veel groter poldergebied dat tenminste tweemaal de oppervlakte van het duinterrein besloeg. De exacte geschiedenis van de Heerlijkheid laat zich moeilijk beschrijven, maar aan de hand van oude verkoopaktes zou er ongetwijfeld een behoorlijke histori sche reconstructie van het verloop van het bezit van de familie Six kunnen worden gemaakt. Diverse kavels in het poldergebied werden de één na de 62 Geestgronden, 12 (2005), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2005 | | pagina 14