de Somme spreken vanwege de enorme verliezen aan manschappen nog steeds tot de verbeelding. Minder bekend zijn de strijd op zee, de duikboot oorlog en de strijd in de lucht. Zoals eerder vermeld bouwde Duitsland in de Eerste Wereldoorlog ca. 85 oorlogszeppelins. Deze luchtschepen werden gebouwd door Luftschiffbau Zeppelin en Schutte-Lanz. Tijdens de Eerste Wereldoorlog zette het Duitse leger de marine-zeppelins in om doelen in Engeland te bombarderen. Het leger registreerde haar luchtschepen als LZ (Luftschiff Zeppelin) gevolgd door een nummer en de marine als L (Luftschiff) eveneens gevolgd door een nummer. De luchtschepen van Schutte-Lanz werden door beide krijgsmachtonderdelen als SL (Schutte- Lanz) gevolgd door een nummer geregistreerd. In eerste instantie werden alleen militaire doelen rond Londen en aan de oostkust tussen Harwich en Dover aangevallen maar later ook de steden zelf. Steden die getroffen wer den waren o.a. Londen, Harwich, Dover (57% van de aanvallen) en Great Yarmouth (20%). De eerste aanval met zeppelins vond plaats op 19 januari 1915. Omdat de Britse verdedigers al snel bedreven raakten in het in brand schieten van deze luchtschepen bleek dit luchtoffensief geen groot succes. De laatste aanval vond plaats op 5 augustus 1918. In de tussenliggende periode werden 52 aanvalsvluchten, soms wel met 12 luchtschepen tegelijk, uitgevoerd. In totaal werden 225 ton aan explosieven afgeworpen, werden 557 personen gedood en raakten er 1.358 gewond. De totale schade aan Britse zijde beliep ca. 7,5 miljoen dollar, terwijl de Duitsers 17 luchtsche pen neergeschoten zagen worden en er nog 66 andere verloren zagen gaan ten gevolge van weersomstandigheden (sneeuwstormen, ijsvorming) en andere ongelukken. Afb. 3: De L-l 1 in vlucht. Let op de motoren en het registratienummer linksonder op de romp (uit collectie Rob Leijen) Geestgronden, 12 (2005), nr. 1 5

Geestgronden - Egmonden | 2005 | | pagina 8