Een klein artikeltje uit de Egmondse Bad-Bode 21e jaargang nr. 6, d.d. 15 augus tus 1916, trok de aandacht van Piet Groen en Rob Leijen. Zij verrichten nader onderzoek waarvan u hieronder het resultaat kunt lezen. (Red.) R. Leijen en P. Groen EEN ZEPPELIN BOVEN EGMOND Onderstaand artikeltje uit de Egmondse Bad-Bode 21e jaargang nr. 6, d.d. 15 augustus 1916 was een eenmalig zeer kort bericht maar toch voldoende interessant om te proberen over dit 'incident' iets meer te weten te komen. Afb. 1: Het artikeltje uit de Egmondse Bad-Bode 21e jaargang nr. 6, d.d. 15 augustus 1916 (uit collectie Piet Groen) Zeppelin. 3 Augustus 's morgens om streeks zes uur kwam uit zuidwestelijke 'richting een Duitsch luchtschip. Het vloog zoo laag, dat het nummer L 11 duidelijk was te zien. Toen het boven den vuurtoren was, nam het een wending en verdween in oostelijke richting. Vanaf den vuurtoren werd door de kustwacht op de Zeppelin geschoten, doch helaas zonder resultaat. Het ontstaan en verdwijnen van de zeppelins De uitvinding van de hete luchtballon door de Franse gebroeders Montgolfier in 1783 betekende tevens de geboorte van het luchtschip. In Frankrijk spendeerde de Braziliaanse koffieplanterszoon Alberto Santos Dumont een vermogen aan experimenten met sigaarvormige ballons. In Duitsland kwam de gepensioneerde generaal Graf Ferdinand von Zeppelin (1838-1917) (zie afb. 2) op het idee om een karkas van licht metaal te bou wen en daarin een groot aantal gascellen te plaatsen. Het geheel werd bekleed met linnen en onderaan dit lichaam werden de motoren geplaatst en de roeren bevestigd. In 1900 kwam zijn eerste luchtschip, de LZ-1 gereed. In een grote luchtschipwerf te Friedrichshafen aan de oever van het Bodenmeer in Zuid-Duitsland werden tot augustus 1914 25 luchtschepen gebouwd en tijdens de Eerste Wereldoorlog ruim 85 oorlogszeppelins. Het was een van deze 85 oorlogszeppelins die op 3 augustus 1916 boven Egmond aan Zee verscheen. Tussen de beide wereldoorlogen in waren het de luchtschepen die de grote intercontinentale routes verkenden en onder- Geestgronden, 12 (2005), nr. 1 3

Geestgronden - Egmonden | 2005 | | pagina 6